Şanlıurfa'da turist yoğunluğu

Tatil sezonunun açılmasıyla birlikte Şanlıurfa turizmi de canlandı. Birçok yerli ve yabancı turistin tercih ettiği tarihi kent Şanlıurfa, adeta ziyaretçi akınına uğradı.

Yaz sezonunun açılması ve Şanlıurfa’da turizm sektörünün canlanmasıyla birlikte kente uğrayan yerli ve yabancı turist sayısında bir hayli artış yaşandı. Birçok tarihi ve turistik noktaya ev sahipliği yapan kentte, ziyaretçiler en başta Göbeklitepe olmak üzere Halfeti, Balıklıgöl, Harran ve Eyüp Peygamber Makamını da ziyaret ediyor. Kente uğrayan turist sayısının yüksek olması nedeniyle çarşı ve pazar esnafı da memnun.

SAKİN ŞEHRE AKIN EDİYORLAR

Türkiye’nin sakin şehirlerinden olan Halfeti, tarihi evleri, gizemli kanyonları, eşsiz tekne turu ve yalnızca yöreye özgü olan Karagülü ile yerli ve yabancı turistleri adete büyülüyor. Aynı zamanda gastronomi şehri de olan ve çeşitli lezzetlere de ev sahipliği yapmasıyla bilinen Halfeti, yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği mekanlar arasında yer alıyor.

EN ÇOK GÖBEKLİTEPE MERAK EDİLİYOR

12 bin yıllık geçmişe sahip, tarihin sıfır noktası olarak nitelendirilen birçok film ve animasyon filme de konu olan Göbeklitepe, adeta ziyaretçi akınına uğruyor. Uluslararası Müzecilik Derneği, 2021 yılı mart-haziran ayları arasında birçok üniversite öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilen ankette de en çok merak edilen tarihi mekanlar arasında yer alan Göbeklitepe, yaz sezonunda ağırladığı yerli ve yabancı turist sayısıyla kentin yüzünü güldürüyor.

YERLİ VE YABANCI TURİSTLER, ESNAFIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR

Kentin tarihi dokusunu, Göbeklitepe’yi, Balıklıgöl’ü ve daha birçok noktayı gezmek için şehre uğrayan yerli ve yabancı turistler, kentte bulunan Şanlıurfa’nın yerli lezzetleri arasında olan isot, biber salçası, domates salçası, kurutmalıklar gibi malzemelere de rağbet gösteriyor. Şehrin tarihi çarşılarından turistler tarafından alınan bu lezzetler, esnafın yüzünün gülmesini de sağlıyor.

BİHA

#

07 Ağu 2021 - 09:11 - Güncel