Reyyan için SGK İl Müdürü devreye girdi!

Şanlıurfa'da skolyoz hastası 10 yaşındaki genç kız, ameliyatı için gerekli evraklar imzalanmadığı için hastane hastane dolaşıyor. Tedavi için gittikleri hastanenin ceza yeme korkusuyla ameliyatı yapmadığını iddia eden anne Zülfühan Seyhan, Maliye Bakanlığı tarafından gerekli evrakların imzalanması halinde kızının sağlığına kavuşacağını kaydetti.

Şanlıurfalı Reyyan Zehra Seyhan, sağlığına kavuşmayı bekliyor.

Doğduğu günden bu yana 'skolyoz hastalığı' ile mücadele eden 10 yaşındaki genç kız ve ailesi, tedavi için gittikleri hastaneden olumlu yanıt alamadı. Şanlıurfa'da uzman doktorların olmaması nedeniyle Gaziantep ve Adana'ya yönlendirilen aile, Adana'da gittikleri yarı özel hastaneden elleri boş döndü.

HASTANE-SGK ANLAŞMAZLIĞI

Hastanenin tedavi için gerekli imzaların olması gerektiğini belirtmesi ve skolyoz hastalığı için SGK ile anlaşmaları olmadığını kaydetmesi üzerine aile, CİMER'e başvurdu. Evlerini satıp, kredi çekerek kızlarının tedavisini karşılamayı üstlenen aile, tekrar gittikleri hastaneden yine ret cevabı aldı.

Hastane tarafından aileye, tedavinin üstlenilmesi halinde SGK tarafından ceza kesileceği kaydedildi. Hastanenin tedaviyi tek şartla yapabileceğini kaydeden aile, gerekli evrakların Maliye Bakanlığı tarafından imzalanmasını istedi.

ANNE SEYHAN, YETKİLİLERE SESLENDİ

Yetikli birimlere kızının tedavisi için seslenen anne Zülfühan Seyhan, her geçen günün tedaviyi zorlaştırdığını da kaydetti. Anne Seyhan, şu ifadeleri kullandı:

"Bir program izlerken kızımın skolyoz hastası olduğunu öğrendim. Sonra götürüp filmini çektirdim, skolyoz olduğu ortaya çıktı. Şanlıurfa2da Mehmet Akif inan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürdük. Hastane biz tedavi edemeyiz, uzmanları Adana ve Antep gibi yerlerde dediler. Biz de Adana'da yarı özel hastaneye götürdük. SGK ile anlaşması var. Onlarda şu anda ameliyat yapamayacaklarını ve ameliyat için gerekli manyetiğin SGK tarafından karşılanmadığını söylediler. Kurun yüksek olmasından dolayı anlaşmanın yapılmadığını ve yaza kadar beklememizi söylediler. Yaz geldi, ameliyat yaz döneminde olacaktı çocuğu okula gitmeden iyileşsin. İyileşme süreci uzun bir ameliyat. Daha sonra biz askıya aldık, tekrar gitti. Onlar Maliye Bakanlığının elinde ne olacağını bilemiyoruz dediler. Sağlık Bakanlığı ve SGK üzerine düşen görevi yapmış.

Biz de daha sonra evimizi satıp, kredi çekerek kendi imkanlarımızla bu ameliyatı yapalım dedik. CİMER'e de yazdık. Bize, kendiniz ameliyatı yaptırırsanız daha sonra yaptığınız masrafı da SGK'dan alırsınız dendi. Biz de bunu hastaneye sunduk, hastane ameliyatı yapamayacağını ve SGK'nın ceza keseceğini söyledi. Ameliyat için SGK ile anlaşması olmayan başka bir hastaneye gidin, dendi. Onların dediği şartlarda da ameliyatı yapacak hastane yok. Bunun duyurulmasını istiyorum. Çocuğumun kemik yaşını doldurmadan bu ameliyatın yapılması bekleniyor. Biz kendi imkanımız ile niye yaptıramıyoruz? Devlet karşılayacaksa da niye bekletiyorlar? Yetkililerden yardım istiyoruz, sesimiz duyulsun. Bu anlaşma bir an önce imzalansın, hastanelere ameliyatın yapılabileceğine dair yazı gönderilsin."

SGK İL MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA

Urfalı Reyyan için devreye giren Şanlıurfa SGK İl Müdürü İsmail Ünlü, tedavinin ödemeleri kapsamlarında olduklarını kaydetti. Adana ve Gaziantep'teki hastaneler ile anlaşmaları olduklarını aktaran Ünlü, hastaneye tedavi için gerekli bilgiyi verdiklerini ancak özel hastanelerden kaynaklanan sorun nedeniyle tedavinin reddedildiğini dile getirdi.

ÖZLEM DİKMEN-BİHA

31 Tem 2019 - 18:00 - Sağlık