AK Partili belediyelere talimat: Tekrar kurun!

AK Parti'nin hafta sonu gerçekleştirdiği kampta belediye başkanlarına kapatılan 'mahalle meclisleri'ni tekrardan kurmaları talimatı verildi.

Parti'nin 31 Mart Yerel Seçimlerini değerlendirmek için hafta sonu gerçekleştirdiği Kızılcahamam kampının basına kapalı bölümünde belediye başkanlarına mahalle meclisleri kurmaları talimatı verildi.

AK Parti'nin kurulduğu tarihlerde var olan ve daha sonra AK Partili belediye başkanları tarafından yavaş yavaş kapatılan ve artık eskisi gibi uygulanmayan mahalle meclisleri, önümüzdeki günlerden itibaren tekrar aktif hale getirilecek. Türkiye gazetesinin haberine göre, bu kapsamda AK Parti'nin seçim dönemi dile getirdiği "gönül belediyeciliği" anlayışına uygun olarak kurulacak olan mahalle meclislerinde, öncelikle halkın sıkıntıları dinlenecek.

MAHALLENİN SIKINTILARI TESPİT EDİLECEK, YATIRIMLAR DANIŞILACAK

Mahalle mahalle sıkıntılar varsa tespit edilip çözüm tavsiye getirilecek. Mahallenin öncelikleri yerel yöneticilerle paylaşılacak. Halkın beklenti ve istekleri toplanarak yöneticilere aktarılacak. Mahallede hayata geçirilmesi planlanan projelerle ilgili olarak mahalle halkının görüş ve önerileri de bu meclisler aracılığı ile belirlenecek. Mahalle meclisleri sayesinde belediye başkanı ve yerel yöneticiler de düzenli olarak mahalle sakinleri ile bir araya gelecek.

VATANDAŞ İLE BELEDİYE BAŞKANI ARASINDAKİ BÜROKRASİ KALKIYOR

Mahalle meclisi toplantıları sayesinden vatandaşlar belediye başkanlarının vermiş oldukları sözleri yerine getirip getirmediklerini de denetlemiş olacak. Düzenli olarak yapılan bu çalışmalarla yerel yönetimlerle vatandaş arasındaki bürokrasi ortadan kalkacak. AK Partili belediyeler tarafından daha önce kurulan ve kent için önemli katkılar sağlayan kadın, gençlik ve çocuk meclisleri de daha aktif hâle gelecek. Bu meclislerin kapasitesi genişletilerek toplumun tüm kesimlerinin buralarda temsil edilmesi sağlanacak.

EN ÜST SEVİYEDE KATILIM

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın 11 maddelik seçim manifestosunda ‘Halk İle Birlikte Yönetim’ başlığında konuya geniş yer verilmişti. Bu kapsamda, belediye faaliyetleriyle ilgili kararlara, şehir sakinlerinin en üst seviyede katılımının temin edileceği ifade edildi. Kurulacak meclisler ile bu hedefe ulaşılması sağlanacak.

İPEKYOL

01 May 2019 - 13:42 - Siyaset