Uğurlu: Urfa firmaları dış ticarette yetersiz! Güvenilmiyor...

Şanlıurfa firmalarının dış ticarette yetersiz kaldıklarını aktaran Dış Ticaret Uzmanı Necmi Uğurlu, "Firmalara gittiğimizde her şey çok güzel ama dış ticaret konusunda çok çok bilgisizler. Gerçekten inanılır gibi değil. Firma kuruluşunda 10 milyon dolardan bahsediyor ama dış ticaret departmanı yok. Güncel desteklerden haberleri yok. Bizim firmalar gmail, hotmail kullanıyor. Dış firmalar bu hesaplardan gelen bir mesaja cevap vermez, ciddiyetini sorgular" dedi.

Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleştirilen Şanlıurfa Programı, 4 Şubat 2018 tarihinde kentte faaliyet gösteren firmalara yönelik ziyaretler gerçekleştirilmesiyle başladı.

Ziyaret programında, bakanlığın görev ve hizmetleri ile teşvik ve desteklere yönelik bilgilendirilme yapıldı. Firmaların sorunları dinlenerek bakanlığın görev alanına giren sorunlara ilişkin olarak çözümler sunuldu, diğer kurumların görev alanına giren hususlara ilişkin olarak da resmi temaslarla iletilmek üzere notlar alındı.

Ziyaret Programının akabinde ŞUTSO Meclis Toplantı Salonu’nda, İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adnan Benli, Daire Başkanı Bülent Aycan, Dış Ticaret Uzmanı Çetin Yılmaz, Mehmet Kavak, Ticaret Uzmanı Necmi Uğurlu, Mustafa Gökçeoğlu, Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek ile ihracat yapan ve ihracat kapasitesini arttırmak isteyen üyelerin katılımıyla, ihracatçılara sağlanan 14 farklı destek hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

PELTEK: İHRACATIMIZ ÇEVRE İLLERDEN ÇOK FARKLI

Programın açılış konuşmasını yapan ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Peltek, "Bilindiği üzere ŞUSTO olarak ihracatı geliştirme konusunda son günlerde çok hassasiyet göstermekteyiz. Bölgemizin ürünlerini, ihracat yapabilme yeterliliğimiz son yıllarda çevre illerden çok farklı. Bunu gerek yatırımcı, gerek üretimciler için gayret gösteriyoruz. Bu konuya hep beraber el ele vererek hassasiyet göstereceğiz. İnşallah bu toplantı şehrimize hayırlı olur" ifadelerini kullandı.

BENLİ: İHRACATLA İLGİLİ RAPORLARIMIZI ALDIK

İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adnan Benli, "81 il bazında, illerde faaliyet gösteren firmalar heyetlerimiz tarafından yerinde ziyaret ediliyor. Destekler konusunda bilgi veriliyor, görüş alışverişi yapılıyor. Gelen talepleri alıyoruz. Yapabileceğimiz, çözüm bileceğimiz konuları kendi içimizde çözüyoruz. Şanlıurfa'da ihracat yapan firmaları ziyaret ettik, raporlarımızı aldık. İnşallah hayırlı bir toplantı olur. Bakanlığımızda yer alan konularda gelen soruları cevaplayacağız" diye konuştu.

IRAK, KÜRESEL, DÖVİZ SORUNLARI...

Şanlıurfa'da ihracatçıların yaşadıkları sorunları aktaran Benli, "İhracatçıların en önemli sorunu, bize iletilen Irak sorunu. Orada 2 başlı yönetim olmasından dolayı kayıtlı olmayan ücretler ihracatta en büyük engel. Biz bakanlık olarak buna nasıl bir sorun bulabiliriz diye ele alıyoruz. Küresel sorunlar, dövizden dolayı oluşan sorunlar aktarıldı bize" sözlerine yer verdi.

UĞURLU: DIŞ TİCARET KONUSUNDA BİLGİSİZLER

Vatandaşların dış ticarette bilgili olmadıklarını aktaran Dış Ticaret Uzmanı Necmi Uğurlu, "Firmalara gittiğimizde her şey çok güzel ama dış ticaret konusunda çok çok bilgisizler. Gerçekten inanılır gibi değil. Firma kuruluşunda 10 milyon dolardan bahsediyor ama dış ticaret departmanı yok. Güncel desteklerden haberleri yok. Tarım konusunda, yükümlülüklerimiz var. Teşviklerimiz dolaylı teşviklerdir

'DIŞ FİRMALAR GÜVENMİYOR!'

Firmaların özellikle domain almaları gerektiğini vurgulayan Uğurlu, "Bizim firmalar gmail, hotmail kullanıyor. Dış firmalar bu hesaplardan gelen bir mesaja cevap vermez, ciddiyetini sorgular. Firmalar güvenmiyor, hotmaillere bakmıyor. Bir ayrıntı ama çok önemli. Çok mu zor firmanın domainini almak. Bu çok önemli ama firmalarınızın büyük çoğunluğu bu hatayı yapıyor" dedi.

TAŞ: KENDİ ELİMİZLE ÜRETİMİ BİTİRİYORUZ!

Bakanlıktan teşvik istediklerine değinen ŞUTSO Meclis Üyesi Mustafa Taş, "Biz kendi elimizle üretimi bitiriyoruz. Köy yoğurdu, yumurta üretemeyecek bir ülke haline geldik. Bu ülkede bir zamanlar et konusunda sıkıntı yokken, deli dana diye bir hastalık koydular aramıza ve deli olan bizim halkımız oldu. Tavuk gribi kuş gribi dediler kümesteki hayvanları ilaçlayıp öldürdüler. Biz teşvik vermeye insan bulamıyoruz, istenilen belgelere ulaşılması çok zor. Teşviklerin halka indirilmesi lazım. Bugün gelinen nokta geçmiştekilerin tek sebebi, yapılan yanlışların sebebi. Bizim üretimle de dünyamıza, ülkemize katkı sağlamamız lazım" diyerek sözlerine son verdi.

Özlem DİKMEN/İPEKYOL

06 Şub 2019 - 10:15 - Güncel