Urfa'da hem gençler hem aileler okuyor

Şanlıurfa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı İpekyol Gençlik Merkezi Akademi; atölye, sosyal, kültürel, sportif, sanatsal ve değerler eğitimi faaliyetlerin dışında her gün 1 saat kitap okuma alışkanlığı ile gençlere ve ailelere farkındalık oluşturmaya çalışıyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Şanlıurfa İpekyol Gençlik Merkezi Müdürü Müslüm Aktabur, "Gençlik merkezlerinin amacı, gençlerin serbest zamanlarını sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerle değerlendiren, bilgi ve beceri sahibi olmalarına yardımcı olan, gençlerin ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda fırsat vererek topluma aktif vatandaşlar olarak katılmalarını sağlayan ve gençleri her türlü zararlı alışkanlıklardan korumaya yönelik çalışmaları yürüten, gönüllülük faaliyetlerinde bulunan, ilk yardım, sağlık, eğitim, spor ve daha birçok alanlarda gençleri bilinçlendirmeye çalışan, topluma faydalı bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunan kurumlardır" diye konuştu.

Gençlik Merkezi Müdürü Müslüm Aktabur, "Kitap okuma alışkanlığı henüz ilkokulda küçük yaşlarda öğrenci okuma yazma öğrendiği andan itibaren kazandırılmalıdır. Kitaplar hazinedir. Ne kadar fazla kitap okunursa o kadar fazla bilgiye ulaşılmış olur. Bilinçli bir okuyucu hayatta kendisine lazım olacak birçok alanda okumalar yapar, ilgisini çeken bir alanda ise derinleşmeye ve uzmanlaşmaya çalışır. Ortaokul ve lise dönemi, okuryazar olmak için gerekli olan alt yapının oluştuğu ve tamamlandığı yıllardır. Televizyonları kapatarak evimizde her akşam kitap okuma saatleri yapabiliriz. Böyle bir aile ve yetişen kişiler de bilgili, beşerî ilişkileri seviyeli, özgüven sahibi olgun kişiler olurlar.

Kendi hayatımızda yaşadığımız ve çevremizde şahit olduğumuz sorunların çoğunun temelinde cehalet ve cehaletten kaynaklanan çapsızlıklar vardır. Bir insanın hayatta kendisine yapabileceği en büyük iyilik kitap okuyarak bilinçli bir okur olmaktır. Bu maksatla İpekyol Gençlik Merkezimizde yaz döneminde de Bağlama, Gitar, Resim, Masa Tenisi, Satranç, Bilgisayar, Arapça, Kuran-ı Kerim, İşaret Dili, Tiyatro, Değerler Eğitimi, El Sanatları, Drama ve Atölye çalışmalarımız devam etmektedir. Her gün her derste son 1 saati kitap okuma etkinliğine ayırdık. Gençlerimizin yanı sıra ailelerimizde eğitime katılarak kitap okumaya başladılar. Böylece insanlarda hem alışkanlık ve hem de farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz" diyerek sözlerine son verdi.

31 Tem 2019 - 12:49 - Eğitim