KESK, Şanlıurfa'da taleplerini açıkladı

KESK, toplu iş sözleşmesi gezileri kapsamında Şanlıurfa’da basın toplantısı gerçekleştirdi. KESK heyeti, tüm kamu emekçilerine insanca yaşam, güvenceli iş ve güvenli gelecek taleplerini dile getirdi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 2 Ağustos’ta başlayan yaklaşık 4,2 milyon kamu emekçisi, 2,2 milyon emeklisinin aylıklarına 2022 ve 2023’te yapılacak zam oranlarının belirleneceği 6. Dönem Toplu İş Sözleşme (TİS) görüşmelerinde yapılan zam teklifinin revize edilmesi için Edirne ve Batman’dan Ankara’ya doğru yola çıktı. Şanlıurfa’da bir araya gelen heyet, tüm kamu emekçilerine insanca yaşam, güvenceli iş ve güvenli gelecek taleplerini dile getirdi. Hükümetin toplu sözleme görüşmelerinde memura verdiği teklifi yetersiz bulan KESK, Şanlıurfa’da basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını Urfa KESK Şubeler Platformu adına Özlem Ulutaş Şengül yaptı.

Urfa KESK Şubeler Platformu adına basın açıklamasını okuyan Özlem Ulutaş Şengül şu ifadelere yer verdi:

“Ülkenin alın teri ile geçim savaşı veren milyonları olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Ülkeyi yönetenler yıllardır “Büyümede rekor kırdık” dediler. “Dünya bizi kıskanıyor” dediler. Ama büyüdüğünü söyledikleri Türkiye’de bizim payımıza yıllardır çocukların bile inanmadığı TÜİK enflasyonuna bağlanmış düşük maaşlar, sefalet ücretleri düştü. Çalışanların neredeyse yarsının asgari ücrete mahkum edildiği, ucuz emek cennetine çevrilmiş bir ülke düştü.

Üretime değil, borçlanmaya, betonlaşmaya dayalı insan ve doğa düşmanı model her gün daha yıkıcı hale geldi. Kamucu anlayışta, sosyal devlette koskoca gedikler açıldı. Bunun bedelini de söndürülemeyen yangınlarla, her gün bir yerde ortaya çıkan sellerle, felaketlerle hepimiz ödedik. Ödemeye de devam ediyoruz. Sermaye yanlısı, emek karşıtı bu zihniyet 3,5 milyon kamu emekçisini, 2 milyon kamu emeklisini kapsayan toplu sözleşme görüşmelerine de aynen yansımıştır.

Siyasal iktidar 12 Ağustos’ta Çalışma Bakanı tarafından yapılan teklifle aileleri ile birlikte 20 milyonluk devasa bir kitleyle açıkça dalga geçilmiştir. Buradan tekrar altını çiziyoruz. Yaşadığımız kayıpları görmeyen, sadece hedeflenen resmi enflasyon rakamlarına indirgenen bu teklifin adı “Toplu Sözleşme Teklifi” değildir. Açlık sınırının 3 bin, yoksulluk sınırının 9 bin 500 TL’yi bulduğu, yaşanan gerçek hayat pahalılığının %40’ı aştığı koşullarda aileleri ile birlikte 20 milyonluk devasa bir kitleye yapılan bu teklifin adı Sefalet, Yoksulluk, Güvencesizlik Teklifidir. Dolayısıyla hiç kimsenin bu teklife değer yükleme çabasına girmeye, “maaş artışlarının üzerine bir, iki puan ilave edilirse çözülür” yaklaşımı sergilemeye, kamu emekçilerinden gizli kapalı kapılar ardında pazarlıklar yürütmeye, kamu emekçilerinin temel hiçbir sorununu çözmeyen teklifleri kabul etmeye hakkı yoktur.

Biz KESK olarak her zaman olduğu gibi bugün de kamu emekçilerinin, emekliklerin ortak hak ve çıkarlarını savunmak için üzerimize düşen sorumluluğun gereğini yerine getirmeye çalışıyoruz.

Tüm kamu emekçilerini ve emeklilerini kendilerini yok sayan teklife karşı göreve çağırmak, yeni bir satış sözleşmesine izin vermemek için ülkenin iki ucundan Ankara’ya başlattığımız yürüyüşümüz bu sorumluluğun bir gereğidir. Edirne ve Batman’dan Ankara’ya düzenlediğimiz, üç günlük yürüyüşte sadece 5,5 milyon kamu emekçisinin ve emeklinin değil, emeği ile geçim mücadelesi veren tüm kesimlerin, pandemi ile sefalete itilen milyonların da sesi olacağız.

KESK olarak en başından beri bizi diğer konfederasyonlarından ayıran çok temel bir özelliğimiz var. Biz hiçbir zaman ‘kendine Müslüman, hep bana hep bana’ diyen bir konfederasyon olmadık.

Biz işçisinden, kamu emekçisine, emeklisinden asgari ücretlisine, küçük esnafından çiftçisine kadar emeği ile yaşam mücadelesi verenleri bir bütün olarak görüyoruz. Onların sorunlarını kendi sorunlarımız, taleplerini kendi taleplerimiz olarak görüyoruz.

Maaşlarımızın insanca yaşamaya yetecek bir seviyeye çekilmesi için özellikle pandemi döneminde maaşlarımızda yaşadığımız reel erimenin giderilmesine için kamu emekçilerinin yıllardır yaşadığı gelir vergisi adaletsizliğine son verilmesi için emekli olduğumuzda maaşlarımızın yarı yarıya düşmesine yol açan ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması için farklı adlar altında güvencesiz istihdam edilenlerin kadrolu-güvenceli istihdama geçirilmesi için “4/C’li 4/B’liler” olarak bilinen kamu emekçilerinin ek ödeme, emeklilik gibi temel sorunlarının çözümü için sayıları yüz bini aşan Yardımcı Hizmetler Sınıfının yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi için Torpilin, kayırmanın kapsını sonuna kadar açan mülakat sitemine son verilmesi için Kamu emekçilerini Hakem Kurulu vasıtası ile siyasal iktidarın iki dudağı arasından çıkacak kararlara mahkûm eden, grev hakkımızı yok sayan mevcut sistemin değiştirilmesi için OHAL KHK’leri ile sorgusuz-sualsiz işinden ekmeğinden edilen kamu emekçilerinin görevine iadesi için Kadın kamu emekçilerine yönelik ayrımcılığın ortadan kaldırılması için

Kamu kurumlarında ücretsiz kreşler açılması, söz konusu kreşler açılıncaya kadar kreş yardımı verilmesi için hepinizi İnsanca Yaşamaya Yetecek Bir Ücret, Güvenceli İstihdam- Güvenli Gelecek, Demokratik- Adil Bir Çalışma Yaşamı, Halktan Yana Bir Kamu Hizmeti, Grev hakkımızın önündeki engellerin kaldırıldığı Gerçek Bir Toplu Pazarlık Sistemi için birlikte mücadele etmeye, omuz omuza vermeye çağırıyoruz.”

BİHA

#

18 Ağu 2021 - 19:14 - Güncel