Gülebak: Çöp atık toplama merkezi kaldırılsın

HÜDA PAR Eyyübiye İlçe Başkanı Osman Gülebak, Eyyübiye ilçesindeki çöp atık toplama merkezinin kaldırılmasını istedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Eyyübiye İlçe Başkanı Osman Gülebak ve HÜDA PAR Haliliye İlçe Başkanı Ali Durmaz, Gazete İpekyol ve Ajans Urfa’yı ziyaret etti. İmtiyaz Sahibi Mustafa Arısüt ile görüşen HÜDA PAR ilçe başkanları, Şanlıurfa’nın gündemi ile ilgili görüş alışverişinde bulundu. HÜDA PAR Eyyübiye İlçe Başkanı Gülebak, ziyarette Şanlıurfa’da yaşanan sorunları dile getirdi.

GÜLEBAK: “SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE YEREL BASIN ÇOK ÖNEMLİ”

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Eyyübiye İlçe Başkanı Osman Gülebak, yaptığı açıklamada, HÜDA PAR ilçe başkanları olarak Şanlıurfa’daki basın kuruluşlarını ziyaret ettiklerini belirterek, “Bu kapsamda birçok yerel gazeteyi ziyaret ettik bugünde Gazete İpekyol ekibini ziyaret ettik, istişarelerde bulunduk. HÜDA PAR olarak şehrin sorunlarının çözümü için yerel basının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Şanlıurfa’da birçok sıkıntı var hem siyasetin hem de basının elini taşın altına koyması lazım, bu konuda da basınımıza önemli görevler düşüyor.Türkiye genelinde basınında hem yerel hem de ulusal anlamda birçok sıkıntı ile karşı karşıyadır. Basın özgürlüğü konusunda gerek ekonomik anlamda olsun basının desteklenmesi lazım. Basın halkın sesidir bizler birçok konuyu basın sayesinde öğrenebiliyoruz ve basına destek verilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

“ULAŞIM SIKINTISI YAŞANIYOR”

Şanlıurfa’daki sorunları da dile getiren Gülebak, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Urfa’da ciddi anlamda sorunlarımız var özellikle de trafik konusunda birçok sıkıntımız var, örneğin şuanda Şanlıurfa’nın birçok noktasında ulaşım sıkıntısı yaşanıyor özellikle Evren Sanayi’den Urfa’ya gelirken ciddi anlamda bir sıkıntı yaşanıyor. Yeni yapılan kuzeydeki çevre yolunun aslında Vali Bey’in de bir girişimi olmuş onunla ilgili bir çalışma var kısa sürede bitirilmesi gerekiyor. Şuanda hem Evren Sanayi bölgesinden hem de Gaziantep bölgesinden insanlar evlerine dönerken sıkıntı çekiyorlar, saatlerce yollarda kalabiliyorlar.”

“BİN 500 DEKARLIK BİR ALAN ÜZERİNE İŞ YERİ YAPILMALI”

Bir an önce bu trafik sorununun çözülmesi gerekiyor diğer bir meselede Evren Sanayi bölgesinde çok ciddi sorunlar var yer anlamında tıkanmış durumda arsa konusunda ciddi problemler var artık yapılaşma dağlık bölgelere dayanmış durumda, özellikle orda fiyatlar çok yüksek, insanlar o bölgeden dükkân alamıyorlar. Daha önce bu konuda bir girişim olmuş bir proje var ama bu konuda herhangi bir girişim olamamış. Şimdi herhalde Orman Müdürlüğü ile bir mahkeme var, ortada olan bir dava var mahkemeye gidilmiş olan o dava ile ilgili olarak bir kanaatim var siyasi olarak oraya müdahil olunup oradaki tamirciler için bin 500 dekarlık bir alan üzerine iş yeri yapılması gerekiyor. Bununla, ilgili adımların atılması lazım eğer bu yapılırsa Evren Sanayi Bölgesindeki fiyatların düşeceğine biz inanıyoruz. Orası ile ilgili bir çözüm bekliyoruz çünkü orada yük tamamen Eyyübiye Belediyesi’ne yüklenmiş durumda çünkü orası Eyyübiye sınırları içerisinde. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi’nin elini taşın altına koyması gerekiyor, Eyyübiye Belediyesi’nin yükünü hafifletmek için.

“İNSANLAR EVREN SANAYİ BÖLGESİNE MAHKÛM EDİLMEMELİ”

HÜDA PAR olarak bizim sunduğumuz çözüm şudur: Urfa Büyük Şehir olmuş insanlar Evren Sanayi Bölgesine mahkûm edilmemeli, orası Eyyübiye sınırlarında kalıyor, Haliliye ve Karaköprü’de küçük Evren Sanayi Bölgelerinin yapılması için proje hazırlamalılar. İnsanlar bu ilçelerden Evren Sanayiye gitmek zorunda kalmasınlar, bugün neden Karaköprü’de bir küçük Evren Sanayi Bölgemiz olmasın. Buradaki yüzlerce araç evren sanayiye gitmek zorunda kalıyor eğer bir küçük sanayi bölgesi Haliliye ve Karaköprü’de yapılırsa bu şekilde sorun yaşanmaz. Şanlıurfa eğer büyükşehir olmuşsa bu kağıt üzerinde kalmamalı faaliyete geçilmeli ve belediyelerimiz nezdinde de küçük sanayi sitelerinin olması gerekiyor.

Bir başka sorunda kurumsal anlamda Şanlıurfa’nın bir arada olmadığını görüyoruz dağınık olduğunu görüyoruz şimdi Eyyübiye için söylemek gerekirse Eyyübiye’nin Milli Eğitimi şuanda Karaköprü sınırında, bir veli çocuğu için Milli Eğitim’e gelmesi gerekiyorsa 2 tane otobüs değiştirmek zorunda kalıyor. Bu karmaşıklığın giderilmesi gerekiyor, her ilçenin kendi sınırları içerisinde kendi kurumlarının olması gerekiyor. Bu sorunun biran önce giderilmesi gerekiyor, Büyükşehir Belediyesinin bu konuda elinden geleni yapması gerekiyor.

“ŞEHİR ÇÖPLÜĞÜNÜN BİR AN ÖNCE ORADAN KALKMASI GEREKİYOR”

Bir başka soruna da gelirsek şehir çöplüğü çok ciddi anlamda sorun teşkil diyor özellikle de Eyyübiye için yaz aylarının gelmesiyle rüzgârlar güneyden esiyor o bölgede yaşayan insanlar bu durumdan oldukça muzdarip. Bu konuda farklı girişimlerimiz oldu HÜDA PAR olarak gerekli görüşmeleri sağladık, şehir çöplüğüyle ilgili olarak birkaç girişimde bulunuldu ancak bir gelişme olmadı. Şehir çöplüğünün bir an önce oradan kalkması gerekiyor zaten halkın da bu konuda talebi var şehir çöplüğünün oradan kaldırılması gerekiyor.”

İmtiyaz Sahibi Mustafa Arısüt, HÜDA PAR Eyyübiye İlçe Başkanı Osman Gülebak ve HÜDA PAR Haliliye İlçe Başkanı Ali Durmaz’a ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

GAZETE İPEKYOL

21 Mar 2021 - 18:30 - Siyaset