Pamukta rekor bekleniyor ama ya sorunlar?

GAP’ın başkenti Şanlıurfa’da bu yıl yeni sulama alanlarının tarıma açılmasıyla pamuk üretiminde rekor bekleniyor. Ancak Urfalı çiftçiler enerji konusundaki sıkıntıların çözümünü talep ederken, girdi fiyatlarının düşürülmesini istiyor.

Türkiye’de bu yıl 1 milyon tonun üzerinde pamuk hasadı bekleniyor. Ülke genelindeki toplam pamuğun yaklaşık yüzde 40’nın üretildiği Şanlıurfa’nın da bu rekora katkısının ise oldukça büyük olacağı düşünülüyor. Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) sayesinde suyla buluşan Şanlıurfa’nın uçsuz bucaksız ovalarında bu yıl pamuk üretiminde rekor bekleniyor. Harran Ovasının ilk suya kavuşmasıyla başlayan Urfa’daki pamuk üretimine, geçtiğimiz yıllarda suyla buluşan Suruç Ovasının da bu rekora katkı sağlaması düşünülüyor. Sulanabilir tarım arazilerin her yıl artış gösterdiği Şanlıurfa’nın bu yıl rekor düzeyde yağış alması ve hava şartlarının iyi gitmesinin bölgenin hasadını daha da arttıracağı kaydediliyor.

BEYAZ ALTIN

Ekim alanlarının her yıl Şanlıurfa’da arttığı ‘beyaz altın’ pamuk için Türkiye genelinde 525 bin hektarlık alanın ekilmesi öngörülüyor. Cazibe sulama sistemleri ile birlikte Harranlı ve Akçakaleli çiftçilerin başladığı pamuk üretimine, son yıllarda Suruç Ovasındaki çiftçilerin de eklenmesiyle pamuk ekim alanları oldukça genişledi. Bu üç ilçenin pamuk üretiminin yanında Şanlıurfa merkeze yakın mahalleleri başta olmak üzere Viranşehir,Ceylanpınar gibi ilçelerde de çiftçilerin kendi kazdıkları kuyularla pamuk üretimine oldukça katkı sağlıyor.

TEMİZ TOPLANMASI KONUSUNDA SIK SIK UYARI YAPILIYOR

Rekor üretimin bu yıl beklendiği pamukta gerek kentin yöneticileri gerekse de Ziraat Odaları toplanan pamuğun kalitesinin düşmemesi için yapılması gerekenleri sık sık gündeme getiriyor. Hem dışa bağımlılığı azaltmak hem de tekstilde kullanılmak üzere üretilen pamuğun istenilen standartlarda toplatılması büyük önem arz ediyor.

DESTEKLEMELER VAR AMA…

Bölgedeki pamuk üreticilerinin her yıl dört gözle beklediği desteklemelerin bu yıl da ödenmesi bekleniyor. Geçtiğimiz yıllarda enerji borcu nedeniyle desteklemelerden kesintilerin yaşandığı Şanlıurfa’da bu yıl da benzer bir durumun yaşanması muhtemel görünüyor. Yüksek düzeyde üretimin beklediği pamuk üretiminde çiftçi ise mazot, gübre gibi girdi fiyatlarının düşürülmesi, pamuk fiyatının da arttırılmasını talep ediyor. Geçtiğimiz yıl enerji kesintileri nedeniyle ekinlerinin kuruduğunu kaydeden birçok çiftçi, bu yıl nihai bir çözüm bekliyor.

İPEKYOL

20 May 2019 - 13:51 - Güncel