Urfa'daki öğrenciler 'robot' yaptı!

Karaköprü İşitme Engelli İlk ve Ortaokulu Öğrencileri enjektör ve serum hortumuyla hidrolik robot kolu tasarladı. Öğrencilerin bu gibi tasarımlarla mühendislik becerilerinin gelişmesine büyük katkı sağladığını belirten Fen Bilgisi Öğretmeni Elif Badıllı, projelerini daha da geliştirmeyi düşündüklerini kaydetti.

Şanlıurfa’da Karaköprü İşitme Engelli Okulu 8. sınıf öğrencileri 16 yaşındaki Ahmet Kılıç ve 12 yaşındaki Erkut Demir, enjektör, gıda boyası, serum hortumu, alüminyum folyo ve kartondan oluşan hidrolik robot kolu tasarladı.

Şanlıurfa’da bir etkinlikte stant açan işitme engelli öğrencilerinin, sergiledikleri hidrolik robot kolu ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü.

Bir videoda projeyi görüp esinlendiklerini dile getiren Fen Bilgisi Öğretmeni Elif Badıllı, işitme engelli öğrencilerle birlikte çalışmalarının devam edeceğini, daha iyi projeler ortaya çıkaracaklarını söyledi. Yaptıkları robotun büyük ilgi gördüğünü söyleyen Badıllı, “Çocukların robot projelerine ilgili olduğunu fark ettim. İşitme engelli öğrencilerin görsel zekaları çok yüksek olduğundan tasarım ve görsele dayalı proje yaptırmanın daha faydalı olduğunu düşündük. Ben de internette gördüğüm bu hidrolik robot videosunu çocuklara gösterdim. Beğendiler. Biz de yapalım dediler. Ben sadece rehber oldum. Malzemeleri evden getirip kendileri tasarladılar. Çok zor bir projeydi ama başardılar” dedi.

‘ÇALIŞMA 2 AY SÜRDÜ’

Yaptıkları çalışmanın 2 ay sürdüğünü söyleyen Badıllı, “Günde 1-2 saatlik çalışmayla 2 ay gibi bir sürede tamamladık. Çocuklar çok hevesli ve meraklı. İşitme engelli çocukların zekaları çok yüksek olduğundan önüne hangi malzemeyi verirseniz onu tasarlarlar. Biz de onlar için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.

5 yıldır Karaköprü İşitme Engelliler Okulu’nda görev yaptığını söyleyen Elif öğretmen, “5 yılda çok büyük gelişme gösterdik. Daha güzel şeyler yapacağımıza inanıyorum. Eylül ayı gibi robotik projeleri daha da geliştirip, daha güzel şeyler ortaya çıkaracağımıza inanıyorum. Tabi bize gerekli destek verilirse. Yaptığımız bu projeden dolayı inanılmaz derece de mutluyum” ifadelerini kullandı.

‘ANKARA’YA GİTMEK İSTİYORUZ’

Daha iyi yerlere gelmek istediklerini söyleyen Badıllı, “Hedeflerimiz büyük. Daha iyi yerlerde olmayı diliyoruz. Ankara Milli Eğitim Bakanlığına gitmeyi çok istiyoruz. Okulumuzun varlığından haberdar olup, özel öğrencileri eğitmeyi çok istiyoruz. Tüm öğretmen ve idarecilerle çok iyi işler yaptık ve yapacağız. Bu proje ilkti devamı da gelecek diye umut ediyorum” diye konuştu.

Öğretmenlerin desteğiyle yeteneklerini sergileyen öğrencilerden Ahmet Kılıç işaret diliyle mühendis olmak istediğini ifade etti. İşaret diliyle mutluklarını dile getiren öğrenciler daha çok proje geliştireceklerini anlattı.

ÖZEL HABER-İPEKYOL

24 May 2019 - 12:08 - Özel Haber