Tarım ve gıda etiği eğitimi gerçekleştirildi

Yedi ilde gerçekleşmesi planlanan ‘Tarım ve Gıda Etiği’ projesi kapsamında Şanlıurfa’da da eğitim verildi.

Yedi ilde gerçekleşmesi planlanan ‘Tarım ve Gıda Etiği’ projesi kapsamında Şanlıurfa’da da eğitim verildi.

Tarım ve gıda etiği alanında yaygın eğitim çalışmaları başladı. Avrupa Birliği ile Türkiye'nin ortaklaşa finanse ettiği "Tarım ve Gıda Etiği" projesi kapsamında yedi ilde gerçekleştirilmesi planlanan eğitimlerde bugüne kadar Ankara, İzmir, Erzurum, Samsun, Bursa ve Şanlıurfa illerindeki çalışmalar tamamlandı; sırada Adana bulunuyor.

Toplantının Şanlıurfa’daki bir günlük eğitimine Tarım İl Müdür Yardımcısı Selçuk Yüksel, Şube Müdürü Mehmet Aydın, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, İl Gıda Kontrol Şubesi Ziraat Mühendisleri ve Veteriner Hekimleri ve Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlileri katıldı.

Proje Koordinatörü Prof. Dr. Cemal Taluğ, "Yolsuzluğun Önlenmesi ve Etiğin Geliştirilmesi" hibe programı kapsamında yürüyen projenin etik davranışları özendirmek ve yolsuzlukların önlenmesiyle ilgili farkındalık ve politika oluşturma kapasitelerini geliştirmek hedefiyle yapıldığını ve Türkiye Biyoetik Derneğince (TBD) yürütüldüğünü belirtti. İlk eğitim toplantısının 9 Kasım'da Ankara'da başladığını ve her haftanın Çarşamba günü farklı bir ilde devam ettiğini aktaran Taluğ, şöyle konuştu: "Yedi ayrı ilde gerçekleştirilen eğitimlerde kısa vadede tarım ve gıda uzmanlarının, yani gıda mühendisleri, veteriner hekimler ve ziraat mühendislerinin etik düşünme, değerlendirme ve karar verme kapasitelerinin artırılması hedefleniyor. Uzun vadede ise konunun üniversitelerde bir uzmanlık alanı haline gelmesi, bu konuda sistemli eğitimler verilmesi önemli bir hedef olarak görülüyor."

TALUĞ: EĞİTİMLERİN SONUNDA SERTİFİKA DAĞITILACAK

Şanlıurfa’da yapılan eğitime Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı personeli ile akademisyen, tarım ve gıda ile ilgili meslek kuruluşlarından ve özel sektörden katılımlar olduğunu dile getiren Taluğ, "Eğitimler bir tam gün süreli olup, aynı katılımcılarla yaklaşık 1,5-2 ay sonra yine aynı yerde ve yine bir günlük, daha çok yerel örnek olayların tartışılacağı ikinci bir eğitim toplantısı gerçekleştirilecek ve katılımcılara sertifikaları bu çalışmanın sonunda dağıtılacak" dedi. Taluğ, eğitim çalışmasında tarım ve gıda etiğinin dünyada nasıl geliştiği, açlık ile insan-hayvan ilişkileri başta olmak üzere tarım ve gıda sistemindeki değer sorunların tartışıldığını vurguladı. Taluğ, bu eğitimlerden gelen birikimin 10-11 Mart 2017'de Ankara'da gerçekleştirilecek uluslararası katılımlı 1. Tarım ve Gıda Etiği Kongresi için önemli faydalar sağlayacağını belirtti. Projenin toplantılarında eğitici olarak, Ankara Üniversitesi önceki Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ, Türkiye Biyoetik Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Yalım ve TMMOB Gıda Mühendisleri Odası önceki Başkanı Petek Ataman görev alıyor.

(HABER MERKEZİ)

# 1

18 Ara 2016 - 12:27 - Güncel