Medikalciler iflasın eşiğinde!

Medikal firmaları yaklaşık 5 ay öncesine kadar hastanelere verdikleri malzemelerin ücretini 45 gün içerisinde alıyordu.

Mustafa ARISÜT/ÖZEL HABER-İPEKYOL

İLLER ARASI VADE ORTALAMASI EŞİTLENMEK İSTENDİ

Medikal firmaları yaklaşık 5 ay öncesine kadar hastanelere verdikleri malzemelerin ücretini 45 gün içerisinde alıyordu. Ödeme vadesi daha ileri bir tarihte olmasına rağmen Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği ödemeyi gününden çok daha erken yapıyor, firmalar da malzemelerin fiyatını olabildiğince aşağı çekerek veriyordu. Şanlıurfa bu yönüyle ülke genelinde en hızlı ödeme yapan ilk 6 il arasında yer alıyordu. Ancak ilgili bakanlık bununla ilgili yeni bir düzenlemeye gitti. Kimi ilde erken kimi ilde geç ödenmesinin önüne geçebilmek için bir Türkiye ortalaması oluşturulmak istendi. Artık Şanlıurfa gibi iller medikal firmalarına eskisi kadar erken ödeme yapamayacak, ödeme yapmakta geciken iller de daha erken ödeme yapabilecekti. Bu ödeme dengesizliği aynı ildeki üniversite hastaneleri ile diğer hastaneler arasında da söz konusuydu. Üniversite hastanelerinden 1,5 yılda ödeme yapamayan vardı. Yeni sistemle bu hastaneler de erken ödeme yapabilecek.

‘ÖDEME YAPILMAZSA BİZ DE MALZEME VERMEYİZ’

Medikal firmaları bu duruma ayak uyduramadı. Ödemelerini eski sisteme göre ayarlayan firmalar, şimdi ödeme yapmakta zorlanıyor. Çekler, senetler geri dönüyor. Kredi kartı borçları birikti. Çalışanlarının maaşını dahi ödeyemiyorlar. Gazete İpekyol’a konuşan Şanlıurfa Medikalciler Derneği Başkanı Ömer Resul ve firma sahipleri çok zor durumda olduklarını dile getirdi.

Şanlıurfa Medikalciler Derneği Başkanı Ömer Resul, “Şanlıurfa genelinde medikal firma olarak 50 civarında üyemiz bulunmakta. Sözleşmede kaç gün yazılmışsa, ona paralel olarak ödeme yapılıyordu. 40-45 gün içerisinde ödeme yapılıyorken şimdi aylar geçiyor. Şuan maddi açıdan sıkıntıdayız. Elimizde 3-5 kuruş paramız var onunla da durmadan maliye’ye gidiyoruz, firmalara ödeme yapıyoruz ama kurumdan paramızı alamıyoruz. Alamayınca da tabi ki parasız kalıyoruz. Mağdur oluyoruz.” diye konuştu.

İsminin yayınlanmasını istemeyen bazı firma sahipleri ise, şuanda yetkililere mağduriyetlerini duyurmaya çalıştıklarını, yetkililerinin bunu duymaması halinde basın açıklaması yapacaklarını, yine mağduriyetlerinin giderilmemesi halinde ise hastanelere medikal malzemesi satışını durduracaklarını kaydetti.

Şanlıurfa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği yetkilileri ise, ihalelerdeki vadelere uygun ödemelerin yapıldığını kaydederek, kimseye ödemede gecikmediklerini aktardı. Yetkililer, firmaları çok öncesinden artık eskisi gibi erken ödeme olmayacağı yönünde uyardıklarını da sözlerine ekledi.

# 1

22 Ara 2016 - 11:08 - Güncel