Sağlık Sen’den Birecik’teki saldırıya kınama

Sağlık Sen Şanlıurfa Şubesi Yönetim Kurulu, Birecik Devlet Hastanesi’nde güvenlik görevlilerine yapılan saldırıyı kınadı.

Birecik Devlet Hastanesinde güvenlik görevlilerinin uyarısını dikkate almayan ve tartışan hasta yakınları, hastaneye çağırdıkları yakınlarıyla birlikte görevlilere saldırdı. Olayda 8 güvenlik görevlisi, çeşitli yerlerinden yaralandı. Sağlık Sen Şanlıurfa Şubesi Yönetim Kurulu, yaptığı açıklamayla, Birecik Devlet Hastanesi’nde güvenlik görevlilerine yapılan saldırıyı kınadı.

Sağlık çalışanına şiddetin topluma karşı yapılmış utanç verici bir durum olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Sağlık çalışanlarının şiddetle karşı karşıya kalmaları ve bunun önüne geçilememiş olması önemli bir sorundur., her zorluğa rağmen görevini en iyi şekilde ifa eden sağlık çalışanına şiddet kesinlikle kabul edilemez. Sağlıkta yaşanan şiddete yol açan temel nedenler ortadan kaldırılmadan, koruyucu, önleyici çözümler bulunmadan, sorunla başa çıkabilmiş ülkelerdeki birikime bakılmadan; şiddet sonrası güvenlik temelli ya da kınamacı yaklaşımlarla yetinerek bu sorun çözülemez. Çözüm için kamuoyu ve kamu otoritesi bir araya gelmelidir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda sorunun temeline inilmeli, gerekli adımlar atılmalı, aktif yaklaşımlar sergilenerek gerekli tedbirler bir an önce alınmalıdır.Artık sağlıkta şiddet kınamayla geçiştirilecek bir durum olmaktan çıkmıştır.Buradan Birecik Devlet Hastanesinden Sağlık Bakanına, Adalet bakanına ve İçişleri Bakanlığına sesleniyoruz bu şiddetin durması İçin daha kaç tane sağlık çalışanı ölmeli yada darp edilmelidir.Yapanın yanına kar kaldığı sistem devam ettikçe bu tür olayların önüne geçmek mümkün olmayacaktır.Bu vesile ile Birecik Devlet Hastanesinde yaşanan sağlık şiddetini nefretle kınıyoruz;tüm sağlık personeline geçmiş olsun dileklerimizi diliyoruz..”

BİHA

#

05 Ağu 2021 - 15:47 - Güncel