“Kansere dur diyen” en güçlü antioksidanlar!

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı, ‘4 Şubat Dünya Kanser Günü’ öncesi kansere karşı koruyucu etki gösteren doğal antioksidan kaynakları hakkında bilgi verdi.

Birçok hastalığın önlenmesinde etkili bir güç olan antioksidanlar, kanserden korunma konusunda da oldukça önemli bir yere sahip. Vücuttan toksik maddelerin atılmasını ve bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasını destekleyen antioksidanların aynı zamanda kanseri önlemeye de yardımcı olacağını belirten Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı, doğal antioksidanların nasıl tüketilmesi gerektiği hakkında bilgi verdi.

YABAN MERSİNİ EN GÜÇLÜ ANTİOKSİDANLAR BİRİ

Arpacı, antosiyanin bileşiği içeren yaban mersinin en güçlü antioksidan kaynaklarından biri olduğunu kaydetti. Yaban mersinin ayrıca magnezyum, manganez, bakır, demir, fosfor, potasyum, folat, A, C ve K vitaminlerini içerdiğini belirten Arpacı, yaban mersininin kanser hastalığına yönelik kalkan oluşturduğunu ifade etti.

Nilay Keçeci Arpacı, şunları söyledi:

“Kanser hastalığına karşı içinde barındırdığı vitaminlerle vücudun tam bir kalkan oluşturmasına destek verir. Antioksidan kaynağı yaban mersini diğer kaynaklar gibi vücutta oluşabilecek reaktif oksijen molekülleri hasarına karşı sağlıklı hücreleri korunmaya yardımcıdır. Taze ya da kuru olarak günde 75 ya da 100 gram kadar yaban mersini tüketebilirsiniz.”

KIRMIZI ÜZÜM HÜCRELERİ YENİLER

Kırmızı üzümün kanserin önlenmesinde önemli olduğunu belirten Arpacı, kırmızı üzümün koruyucu özelliği bulunduğunu kaydetti.

Kırmızı üzümün meme ve kolorektal kanser türlerini önlediği bilgisini veren Nilay, şunları ifade etti:

“Antioksidan zengini diyebileceğimiz bir besin de kırmızı üzümdür. Kırmızı üzüm ayrıca yoğun bir oranda A, C ve K vitaminleri de ihtiva eder. Demir, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve çinko da barındırır. İçerdiği antosiyaninler ve protonosiyanidinler ile kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatan bir özelliktedir. Kırmızı üzüm ve özellikle çekirdeği konusunda birçok kanser araştırması vardır. Bu çalışmalara göre içeriğinde bulunan resveratrol maddesi hücrelerin yenilenmesi konusunda oldukça aktif bir etki göstermektedir. Kırmızı üzüm ayrıca kanserin önlenmesinde önemli bir fonksiyon olan bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur. Kırmızı üzüm özellikle meme ve kolorektal kanser türlerine karşı oldukça koruyucu bir özelliktedir.”

MÜRDÜM ERİĞİSERBEST RADİKALLERİ ÖNLER

Antioksidan deposu mürdüm eriği de vücutta oluşabilecek serbest radikalleri ortadan kaldırma özelliğine sahip bir besin olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Nilay Arpacı, mürdüm eriğinin içinde kanseri önleyecek vitaminlerin olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Antioksidan yapısı ile aynı zamanda bağışıklığı güçlendirir. Lifli yapısı ile mürdüm eriği sindirim sistemindeki parazitleri temizler ve düzenli çalışmasına yardımcı olur. Tüm bu özellikleriyle kansere karşı koruyucu etkisi olan besinler listesinde hep ilk sıralarda yer alır. A, B1, B2, B3, B6, C, E vitaminleri ihtiva eder. Ayrıca demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, manganez, potasyum ve sodyum mineralleri açısından da zengindir. İdrar söktürücü bir özelliği de olan mürdüm eriği vücuttaki toksinlerin atılmasına da destekler.”

Son olarak pancarın kansere karşı koruyucu bir besin olduğunu belirten Arpacı, bağışıklık sisteminin dostu besinlerden birinin pancar olduğunu söyleyerek tüketilmesi gerektiğini vurguladı.

Arpacı, “Antioksidan besinler, sağlıklı hücrelere saldırarak DNA yapılarını değiştiren ve kanser oluşumunu hızlandıran maddelere karşı vücudu koruyan bir özelliktedir. Kırmızı renkli pancar da antioksidan bir kök besindir. Kırmızı rengini betalain antioksidanı ile sağlar. Bağışıklık sistemi dostu besinlerden biri olan pancar düşük kalorilidir ve yüksek oranda suya sahiptir.İçeriğinde ayrıca A, B6, B12, C, E ve K vitaminleri ve fosfat ve potasyum gibi mineralleri barındıran pancar kansere karşı koruyucudur. Yapılan birçok araştırmaya göre; pancarda bulunan betanin maddesinin özellikle; meme, prostat, akciğer ve cilt kanserlerini önleme konusunda yardımcı olduğu bilinmektedir. Pancar, bağışıklık ve sindirim sisteminin dengeli bir şekilde çalışmasında etkilidir” değerlendirmesinde bulundu.

BİHA

#

01 Şub 2022 - 10:56 - Güncel