HRÜ'de yazılımcılara yönelik eğitimlerin ilk aşaması tamamlandı

Harran Üniversitesi’nde, kodlama, yazılım ve mentörlük eğitimlerinin ilk aşaması tamamlandı.Harran Üniversitesi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve From the People of Japan ortaklığında, “Yenilikçi Faaliyetlerin Şanlıurfa Göçmen Danışma ve Koordinasyon Merkezinde Yaygı...

Harran Üniversitesi’nde, kodlama, yazılım ve mentörlük eğitimlerinin ilk aşaması tamamlandı.

Harran Üniversitesi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve From the People of Japan ortaklığında, “Yenilikçi Faaliyetlerin Şanlıurfa Göçmen Danışma ve Koordinasyon Merkezinde Yaygınlaştırılması” projesi kapsamında 92 saatlik Kodlama/Yazılım ve 96 saatlik Mentörlük/İş Fikri eğitimleri verildi.

Harran Üniversitesi, bölgede güçlü yazılımcı ve iş kurucuların çıkması adına Şanlıurfa ve bölge okullarında duyurular yapmış, ardından kurslara Türk ve göçmen çocuklar arasından yazılım, sosyal uyum ve iş geliştirme konularında çalışma yapmaya ilgili olanlar seçilmişti. Bu kapsamda 6-25 yaşları arasında okullardan ve üniversiteden başvuran öğrencilerin ön bilgileri test edilmişti.

Yaklaşık 4 ay süren eğitimler sonucunda tüm kursiyerlerin kurs alanlarına göre kazanımları komisyonlarca değerlendirildi. HARÜSEM tarafından yürütülen eğitim programlarını başarıyla tamamlayan kursiyerlere, yazılım, sosyal uyum ve iş geliştirme becerileri kazandırıldı.

Yenice Toplum Merkezi'nin açılışından sonra “Yenilikçi Faaliyetlerin Şanlıurfa Göçmen Danışma ve Koordinasyon Merkezinde Yaygınlaştırılması” projesi kapsamında kurslarda yüksek performans göstererek eğitimlerini tamamlayan 110 öğrenciye Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ve Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik tarafından tablet, çanta, tişört gibi çeşitli hediyelerin dağıtımı yapıldı.

Programa, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Vali Yardımcısı Yasin Akgül, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rektör Mehmet Sabri Çelik, AK Parti Grup Başkanvekili Faruk Bayuk, İl Göç İdaresi Müdürü Fatih Işık, Concern Worldwide Ülke Direktörü Faryal Minhas, UNHCR Bölge Müdürü Andjelka Rudic, IOM Temsilcisi Fatoş Cengiz, Halid Almalati, Unfpa, Msyd-Asra, Goal, Maya Vakfı, Chance to Change temsilcileri, mahalle muhtarları, STK temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

BİHA


03 Şub 2022 - 15:02 Şanliurfa- Asayiş