Urfa’da Çocuk Koruma Evi’nde çocukların dövüldüğü iddiasına soruşturma

Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı Çocuk Koruma Evi’nde çocuklara sistematik işkence ve kötü muamele uygulandığı iddialarına ilişkin savcılığın soruşturma başlattığını duyurdu.Şanlıurfa’da Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı Çocuk Korum...

Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı Çocuk Koruma Evi’nde çocuklara sistematik işkence ve kötü muamele uygulandığı iddialarına ilişkin savcılığın soruşturma başlattığını duyurdu.

Şanlıurfa’da Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı Çocuk Koruma Evi’nde çocuklara sistematik işkence ve kötü muamele uygulandığı iddia edildi. Çocukların kamerasız odalarda dövüldüğü, tehdit edildiği, görevlilerden birinin çocuğa bıçak vererek “Al bununla boğazını kes bizi uğraştırma” dediği ileri sürüldü. Olay, çocuklardan birinin durumu öğretmenine anlatması üzerine ortaya çıktı.

İddialar üzerine Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü savcılığın soruşturma başlattığını açıkladı. İddiaların odağındaki personelin görev yerinin de değiştirildiği belirtilen müdürlüğün açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

“Şanlıurfa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’müze bağlı olarak hizmet sunan Çocuk Koruma İlk Müdahale ve Değerlendirme Birimimizde kısa bir süre misafir çocuk olarak kalan ve ailesine teslim edildikten sonra da Müdürlüğümüz tarafından izleme-takip ve danışmanlık tedbiri ile halen desteklenen bir çocuğumuzun, bazı kuruluş çalışanları hakkında dile getirdiği iddialar ile ilgili olarak Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli, Valiliğimizce de gecikmeksizin idari soruşturma başlatılmış, ayrıca idari tedbir olarak da iddia edilen hususlarla ilgili oldukları değerlendirilen personelin görev yerleri değiştirilmiştir.
Süreç Müdürlüğümüzce çok yönlü olarak titizlikle takip edilmektedir.

Müdürlüğümüz, kurum bakımındaki çocuklarımızın güvenli bir alanda huzurlu, sağlıklı ve mutlu yaşam koşulları içerisinde hayatlarını sorunsuz bir şekilde devam ettirmesi gayesiyle çalışmalarını devam ettirmektedir.”

Öte yandan Şanlıurfa Barosu da sorumluların tespiti ve çocukların güvenliği için sürecin takipçisi olacaklarını duyurdu.

BİHA


06 Şub 2022 - 10:22 Şanliurfa- Asayiş