Şanlıurfa'da yeni kaya mezarlıkları bulundu

Kaya mezarlarıyla turizme yeni bir destinasyon sağlanan Şanlıurfa'da, Büyükşehir Belediyesi'nin kamulaştırarak çalışmalara başladığı Urfa Kalesi'nin arkasında da yeni kaya mezarları bulundu.EYYÜBİYETarihe ışık turan Göbeklitepe ile Şanlıurfa, hala yeni keşifler ile adından söz ettirmeye devam ediyor...

Kaya mezarlarıyla turizme yeni bir destinasyon sağlanan Şanlıurfa'da, Büyükşehir Belediyesi'nin kamulaştırarak çalışmalara başladığı Urfa Kalesi'nin arkasında da yeni kaya mezarları bulundu.

EYYÜBİYE- Tarihe ışık turan Göbeklitepe ile Şanlıurfa, hala yeni keşifler ile adından söz ettirmeye devam ediyor.

Göbeklitepe'de ve Karahan Tepe'de kazılar sürerken, kentin yeni yapılaşması için sahada çalışan belediye ekiplerinin karşısına da yeni bulgular çıkmaya devam ediyor.

Bu durumun son örneği geçtiğimiz günlerde yaşandı. 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin kamulaştırarak çalışmalara başladığı Urfa Kalesi'nin arkasında yeni kaya mezarlar ortaya çıktı. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül "Medeniyetin başkenti Şanlıurfa'da, her yerden tarih fışkırıyor" diyerek yeni bulgulara ulaştıklarını müjdeledi.

Şanlıurfalı fotoğraf sanatçısı Mehmet Sadık Alican da yeni mezar taşlarını fotoğrafladı ve not düştü:

"Fotoğraflarda yer alan mezar odası ön odalı ve beş mezarlı bir yapı. İlerleyen süreçte turizme kazandırılacak olan bu yapıların kazı devam ettikçe sayılarının artacağı düşünülüyor."

BİHA


08 Şub 2022 - 13:53 Şanliurfa- Asayiş