Şanlıurfa’da turizmi canlandıracak projelerin protokolü imzalandı

Şanlıurfa Valiliği toplantı salonunda gerçekleşen Şanlıurfa turizmine yönelik projelerinin tanıtımı ve protokolü imzalandı.ŞANLIURFAŞanlıurfa’da kültür ve turizme katkıda bulunulmasına yönelik hazırlanan Güney Turizmi Projesi, HALİL-ÜR Rahman Projesi, Kurtuluş Müzesi Projesi'nin tanıtımı yapıla...

Şanlıurfa Valiliği toplantı salonunda gerçekleşen Şanlıurfa turizmine yönelik projelerinin tanıtımı ve protokolü imzalandı.

ŞANLIURFA- Şanlıurfa’da kültür ve turizme katkıda bulunulmasına yönelik hazırlanan Güney Turizmi Projesi, HALİL-ÜR Rahman Projesi, Kurtuluş Müzesi Projesi'nin tanıtımı yapılarak protokol imzalandı.

Şanlıurfa Valiliği öncülüğünde hazırlanan projelerin protokolü Şanlıurfa Valiliği’nin toplantı salonunda törenle imzalandı.

Toplantıya Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, Haliliye  Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Viranşehir Belediye Başkanı Salih Ekinci, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, Aile Çalışma ve Politikalar İl Müdürü Hasan Bilici ve kurum müdürleri katıldı.

Şanlıurfa’nın kültürel, tarihi ve turistik alanda büyük bir potansiyel barındırdığına inandıklarını ifade eden Vali Erin, “Bu potansiyelin en iyi şekilde değerlendirilmesi, tüm insanlığın hizmetine sunulmasıyla ilgili yoğun proje geliştirmemiz inancı doğrultusunda projeler hazırladık. İnsanlar, Şanlıurfa’nın tarihi turistik mekânlarını ziyaret etmeye devam ettiler. 2021 yılında sadece Göbeklitepe’yi 700 bin civarında insan ziyaret etti. Önümüzdeki dönemde çok daha yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayacağımızı değerlendiriyoruz. Bugün altına imza atacağımız projeler de gelecek insanların Şanlıurfa’daki bu büyük zenginliğe daha kolay erişebilecekleri ve ziyaret edebilecekleri hale getirecek çalışmaları içeriyor.” diye konuştu.

Programda konuşma yapan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, Viranşehir Belediye Başkanı Salih Ekinci ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mehmet Açıkgöz de projelerin önemine değinerek, Şanlıurfa için hayırlı olmasını dilediler.

Tanıtımı yapılan ve uygulanması için protokolü imzalanan projeler şöyle:

GÜNEY TURİZMİ PROJESİ

Medeniyetin beşiği olan Şanlıurfa’da bulunan yapılar, Şanlıurfa’nın turizmde hak ettiği yere gelmesi için büyük bir fırsat oluşturuyor. Güney turizm projesiyle tarihi alanlar modern imar planıyla yeniden şekillenecek. Proje kapsamında, Harran tarihi kent merkezi, Bazda Mağaraları, Soğmatar, Şuayp Şehri, Karahantepe ve Sefertepe gibi tarihin akışını değiştiren merkezler destinasyona alınacak.

HALİL-ÜR RAHMAN PROJESİ

Peygamberler şehri Şanlıurfa'nın en önemli merkezlerinden biri olan Halil-ür Rahman Gölü ve çevresi çağın gereksinimlerine uygun olarak projelendiriliyor.  İçerisinde Şanlıurfa Tasavvuf Müzesi, Sakal-I Şerif ve Kadem-i Şerif Salonu, Hazreti İbrahim Peygamber Külliyesi ile Peygamberler ve Bilim Adamları Külliyesinin inşa edileceği projeyle, şehre gelen turistlerin konaklama sürelerini daha verimli kullanmaları, yazılı ve sözlü kültürde yaşayan değerlerin görselleştirilmesi amaçlanıyor.

KURTULUŞ MÜZESİ PROJESİ

Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluş mücadelesinin izlerini her köşesinde taşıyan ve tarih boyunca birçok amaca hizmet eden bina, aslına uygun restore edilerek Kurtuluş Müzesi oluyor. Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluş hareketini başlatan 12’lerin kahramanlıklarını gelecek nesillere aktarmak için teşhir, tanzim ve uygulama projesiyle şehrin yakın tarihi bu müzede canlandırılacak.

İBRAHİM TATLISES MÜZESİ

Şanlıurfa’nın bağrından yetişmiş birçok sanatçısı bulunuyor. Bunlardan biride hiç kuşkusuz İbrahim Tatlıses, Dünya çapında Şanlıurfa’yı tanıtan sanatçı İbrahim Tatlıses’in doğduğu kâgir ev, müzeye dönüşüyor. Bu projeyle, müzik şehri olan Şanlıurfa’nın değerlerinin tanıtılması, sahip çıkılması ve yaşatılması amaçlanıyor.

BİHA


08 Şub 2022 - 16:01 Şanliurfa- Asayiş