FIFA yarı otomatik ofsayt sistemi üzerinde çalışıyor

FIFA, VAR sisteminin ardından yeşil sahalarda yeni bir teknoloji üzerine çalışıyor. Bu teknoloji sayesinde ofsaytlar 3 saniye gibi kısa bir sürede tespit edilebilecek.Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA) gündeminde yarı otomatik ofsayt sistemi var. SAOT adı verilen yeni sistem şu an...

FIFA, VAR sisteminin ardından yeşil sahalarda yeni bir teknoloji üzerine çalışıyor. Bu teknoloji sayesinde ofsaytlar 3 saniye gibi kısa bir sürede tespit edilebilecek.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA) gündeminde yarı otomatik ofsayt sistemi var. SAOT adı verilen yeni sistem şu an devam eden Kulüpler Dünya Kupası'nda deneniyor.

SAOT sistemi, yapay zekanın sahadaki tüm oyuncuları takip etmesi sayesinde işliyor. Böylece ofsayt, anında kesin ve 3 saniye kadar kısa bir sürede sonuç verebiliyor.

SAOT’un, Katar'da düzenlenecek 2022 Dünya Kupası'nda kullanılması planlanıyor.

2023-24 sezonundan itibaren tüm büyük liglerde kullanılan mevcut ofsayt teknolojisinin yenisiyle değiştirilmesi planlanıyor.

SAOT NEDİR?

Yapay zeka tabanlı teknoloji, otomatik top algılamayı kullanıyor ve hızlıca bir oyuncunun pozisyonunun üç boyutlu modellerini oluşturuyor.

Sistem, kameralardan gelen izleme verilerini ve sensör teknolojisini kullanarak topa vuruş anının doğruluğunu iyileştiriyor. Bir oyuncunun 3 boyutlu iskeletinin bir başka oyuncunun vücudunun hangi bölümünün en önde olduğunu belirlemek için modellenme çizerek karar vermede öncülük ediyor.

BİHA


10 Şub 2022 - 13:16 Şanliurfa- Asayiş