Meclis üyelerinden ‘Kent Konseyi’ tepkisi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında, ‘Kent Konseyi’ ve başkanıyla ilgili tepkilerini dile getirdiler.ŞANLIURFA Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi 2022 Yılı Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısının ikinci birleşimi gerçekleşti. Toplantı, Başkan Vekili Ahmet Kaytan başkanlığında ve mecli...

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında, ‘Kent Konseyi’ ve başkanıyla ilgili tepkilerini dile getirdiler.

ŞANLIURFA - Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi 2022 Yılı Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısının ikinci birleşimi gerçekleşti.

 Toplantı, Başkan Vekili Ahmet Kaytan başkanlığında ve meclis üyelerinin katılımıyla Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlendi.

 Toplantıda açılış ve yoklamanın ardından gündem maddelerine geçildi.

 Toplantıda, Şanlıurfa Kent Konseyi ve seçilen mevcut başkan Mehmet Adil Saraç’la iddia edilen konularla ilgili tepkilerini dile getirdi.

 

 

YETİM: “HOŞ KARŞILAMIYORUZ”

 

Mecliste söz alan AK Parti Meclis Üyesi Tayyar Yetim, “Kent Konsey başkanı önce kendi işgal ettiği yeşil alanın, parkın tekrar halkın hizmetine sunulması gerekiyor. Mahkeme kararı olmasına rağmen hale işgale devam ediliyor.  Seyrantepe’de yaşayan halkın parkını işgal etmesini hoş karşılamıyoruz” ifadesini kullandı.

 

 

GÜNDOĞDU: “KENT ESTETİĞİNİ ÇOK MU İYİ BİLİYORLAR”

 

Kent Konseyi’nin bir kesim tarafından seçildiğine tepki gösteren MHP Meclis Üyesi Mahmut Gündoğdu ise,  “Kent Konseyi kimler tarafından kuruluyor?  Okuyan insanlarımızda var, bilim insanlarımızda var. Niçin Kent Konseyi yıllardır aynı insanlar seçiliyor. Sürekli aynı kesim tarafından yönetiliyor. Onlar çok mu bilgili. Uzaydan mı gelmişler. Kent estetiğini çok mu iyi biliyorlar” ifadesini kullandı.

 

SULTAN: “BİR YERİN İŞGAL EDİLMESİ DOĞRU DEĞİL”

 

SP Meclis Üyesi Fırat Sultan, “Kent Konseyi başkanının mahkeme kararına karşı gelerek, bir yeri işgal etmesi doğru değil. Böyle bir şahsın Kent Konseyi’nin başında olması doğru değil. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir.  İlgi Koleji Adil Saraç Beyefendi’nindir ama kolejin bir kısmı belediye alanını işgal etmiş durumdadır. Bu konuyla ilgili mahkeme kararı vardır. Buranın derhal boşaltılması gerekiyor” dedi.

 

AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Bayuk, “İlgi Koleji Adil Saraç’ın çocuklarınınkidir ama kolejin yeri onlara ait değildir. Onlar orada kiracıdır” dedi.

 

 

AİŞEOĞLU: “KENT KONSEYİ HER KESİMİ KAPSAMALI”

 

HDP Meclis Üyesi Sema Aişeoğlu şöyle konuştu:

 

 “Kent Konseyi eğer tüm kentin faktörlerini, birçok alandaki fikirlerini beyan edecekse, tüm STK’lardan, siyasi partilerden olması gerekiyor. Eğer böyle olursa şeffaflık olur, hesap verme durumu olur ama şuan ki durumda çıkan sonuçlarda belli. Tek bir yapıyla kentin konseyinin kurulduğunu ve bu şekilde kentte hiçbir katkı sunulmayacağını belirtmek istiyoruz.”

 

Öte yandan toplantıda gündem dışı söz alan Aişeoğlu, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan yaklaşık 3 bin işçinin maaşlarıyla ilgili bir iddia ortaya attı. Aişeoğlu, denilen ücret ile ödenen ücret arasında fark olduğunu personellere ödenmesi gereken ücret 228 lirayken ödenen ücret ise 183 TL ile 210 TL arasında olduğunu ileri sürdü.

 

Aişeoğlu, personellere gelen mesajı okudu.

 

Mesajda şu ifadeler yer aldı:

 

“Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan 3 bin personele gelen bir mesaj var ve mesajda, “Büyükşehir Belediyesi BELPER personelin dikkatine;  03.01 2022 tarihinde açıklanan enflasyon yüzde 36.08 TL’dir. Refah payı ile birlikte yüzde 37.08 TL olarak yevmiyelere zam uygulanacaktır. En düşük yevmiye 228 TL 03 Kuruş, 274 TL 16 Kuruş ve 370 TL olarak hesaplanmıştır”.

 

BİHA

 

 

 

 


15 Şub 2022 - 17:12 Şanliurfa- Asayiş