Urfalı 'Gitar Profesörü'nden üzücü haber

Gitar virtüözü Şanlıurfalı Prof. Dr. Ahmet Kanneci rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılırken kendisi için acil kan ihtiyacı olduğu da öğrenildi.ANKARAHalfetili başarılı ve ünlü sanatçıdan üzen haber geldi.Gitar virtüözü 64 yaşındaki Prof. Dr. Ahmet Kanneci, rahatsızlığı nedeniyle Ankara'da...

Gitar virtüözü Şanlıurfalı Prof. Dr. Ahmet Kanneci rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılırken kendisi için acil kan ihtiyacı olduğu da öğrenildi.

ANKARA- Halfetili başarılı ve ünlü sanatçıdan üzen haber geldi.

Gitar virtüözü 64 yaşındaki Prof. Dr. Ahmet Kanneci, rahatsızlığı nedeniyle Ankara'da hastaneye kaldırıldı. Dünyaca ünlü sanatçı için AB RH+ kana ihtiyaç olduğu öğrenildi. 

Başarısından dolayı 'Gitarın profesörü' diye anılan ismin rahatsızlığı ile ilgili henüz net bir bilgi alınamadı. 

AHMET KANNECİ KİMDİR?

21 Haziran 1957'de Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde dünyaya geldi.

Ankara Fen Lisesi'ni bitirdikten sonra ODTÜ Mimarlık Fakültesinden mezun olan sanatçı, 15 yaşındayken konserini izleyerek hayranı olduğu Alirio Diaz sayesinde gitara aşık olmuştur.

Yabancı kuruluşlardan kazandığı burslarla Avrupa'da eğitim görmüştür. Fransa Perpignan Üniversitesi Konservatuarı'nı birincilik ödülü ile bitirmiş, ardından 25 yıl boyunca Alirio Diaz ile çalışmalar yapıp takdirini kazanmış ve daha sonra Türkiye'ye dönmüştür. Anadolu ezgilerini gitarla yorumlamıştır. Ankara'da bulunan Sevda-Cenap And Vakfı'nda gitar dersleri vermektedir.

Pek çok değerli sanatçıyla çalışmalar yapan Kanneci'nin kendi albümleri de bulunmaktadır. Sanatçı ayrıca iyi derecede İngilizce, Fransızca ve İspanyolca bilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda, çok önemli bir ödül olan Andres Segovia Onur Nişanı'nı almıştır.

Biyografi Ahmet Kanneci 1957’de doğdu. Müzik alanındaki teori eğitimine Türkiye’nin önde gelen bestecilerinden Turgay ERDENER ile başladı. İstemihan TAVİLOĞLU ve Ali SEVGİ’den armoni ve kontrpuan dersleri aldı. 1977 yılında BYZANTINE ie tanıştıktan sonra çalışmalarını tamamen klasik gitara yoğunlaştırdı.

ODTÜ Mimarlık Fakültesi’ni bitirdikten sonra İspanya Hükümeti’nin verdiği bursa hak kazanarak gittiği Conservatorio Superior de Musica Oscar Espala de Alicante’de José TOMAS’ın sınıfından ve ayrıca Fransa’nın Perpignan kenti Devlet Konservatuvarı’ndan “ Birincilik Ödülü” ile mezun oldu. Konserini dinleyerek tutkunu olduğu ve 30 yıldır dersler aldığı Alirio DIAZ gibi ünlü bir virtüöz ile birlikte çalma şansına sahip oldu ve olumlu kritiklerini aldı.

Avrupa’daki çalışmalarını tamamlayıp ülkesine döndükten sonra dört ayrı konservatuvar ve üniversitede gitar bölümlerini kurdu. 1993 yılında “Fulbright Araştırma Bursu” kazanarak çalışmalarını sürdürmek amacıyla ABD’ye gitti.

Kanneci’ye; Fulbright Komisyonu tarafından “Sanatta Ömür Boyu Başarı”, ODTÜ Senatosu tarafından “Takdir”, Harran Üniversitesi ve Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından “Fahri Doktora” ödülü, Hacettep Üniversitesi tarafından da “Sanat Ödülü” verildi. Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından ilk kez düzenlenen “ Yılın Gitaristi Ödülü”ne layık görüldü. 2010 yılında Andrés Segovia “Onur Madalyası” ile ödüllendirildi. Aralarında Museo Andrés Segovia (ispanya), Carnegie Hall (ABD), Merkin Concert Hall ( ABD), Royal Festival Hall (İngiltere) ve Teatro Colon (Arjantin) gibi salonlarda bulunan dört kıtada çeşitli yerlerde birçok konser verdi. Birlikte konser verdiği sanatçılar arasında Ayhan ERMAN (Keman), Jorge CARDOSO (Gitar), Victor PIKAIZEN (Keman), Selva Erdener (Soprano), Dorothy RANDOLPH (Barok Keman), Şefika KUTLUER (Flüt), Ekrem Öztan (Klarinet), Hiroki TERASHIMA (Gitar), Javier Garcia MORENO (Gitar), Diler ARGAT ( Piyano), Sibel ÖZGÜN (Piyano) ve Ataol BEHRAMOĞLU (Şiir) gibi önemli isimler vadır. Birçok müzisyen ile birlikte konser veren sanatçı için kendisine ithaf edilen eserler önemlidir. T.ERDENER, F.SAY, J.CARDOSO, F.ORTIZ, E.BAYRAKTAR, H.E. KORKMAZ, İ.TAVİLOĞLU, N.BOSNA, M.A. CHERBİTO, C.PADRO, T. WALKER, M.TOROS, T. SHAHIDI, M. HOSHINO, H. TERASHIMA, F. CUENCA gibi önemli besteciler KANNECİ’YE ithafen eserler besteledi. Sanatçı ayrıca, (BMG) ve (SONY Classical) etiketli Cdler yaptı.


20 Şub 2022 - 23:55 Şanliurfa- Asayiş