Urfa'da yarım asır süren husumet barışla sonlandı

Şanlıurfa’da uzun yıllardır husumet yaşan iki aile barıştı.ŞANLIURFAŞanlıurfa'da aralarında yarım asırlık husumet bulunan Başak ve Damar ail...

Şanlıurfa’da uzun yıllardır husumet yaşan iki aile barıştı.

ŞANLIURFA- Şanlıurfa'da aralarında yarım asırlık husumet bulunan Başak ve Damar aileleri barıştı.

Şanlıurfa’nın Harran ilçesine bağlı Uzunyol Mahallesinde Başak ve Damar aileleri arasında sulama anlaşmazlığı yüzünden çıkan kavgada 6 kişi öldü. Bu olayın ardından aileler arasında yaşanan husumet tam 48 yıl sürdü. Husumet, kanaat önderlerinin araya girmesiyle son buldu.

Bölgedeki kanaat önderlerinin girişimleriyle barıştırılan aileler, Haliliye’de bir düğün salonunda bir araya geldi. Barış yemeğine Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, AK Parti Milletvekili Ahmet Akay, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı, Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya ile kanaat önderleri katıldı.

Kur'an-ı Kerim okunması ve dua edilmesinin ardından, taraflar birbirlerine sarılarak barıştı.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, burada yaptığı konuşmada, “Keşke Şanlıurfa cinayetlerle, kan davalarıyla anılmasa ve bu şekilde barışlara da ihtiyaç olmasa. Her şeye rağmen Allah, barışı emrediyor” dedi.

Vali Erin, olgunluk göstererek barışı kabul eden tarafları tebrik ederek, “Ebediyen kardeş kalsınlar” diye konuştu.

BİHA


22 Şub 2022 - 16:11 Şanliurfa- Asayiş