Yanan ormanlık alana hala fidan ekilmedi!

Şanlıurfa’nın en büyük ikinci ormanlık alanı durumundayken Temmuz 2020’de çıkan yangında ciddi hasar gören Harran Üniversitesi Osmanbey Yerleşkesi ağaçlandırma alanı kaderine terk edilmiş durumda. Yangın sonrası alana yeniden binlerce fidan dikileceği söy...

ŞANLIURFA - Şanlıurfa orman varlığı bakımından Türkiye’nin en zayıf illerinden biri. Kentteki orman varlığının şehrin yüzey alanına oranı sadece yüzde 1 civarında. Harran Üniversitesi Osmanbey Yerleşkesi ağaçlandırma alanı da Şanlıurfa’nın en büyük ikinci ormanlık alanı. FakatTemmuz2020’de meydana gelen bir yangında bu alan ciddi hasar gördü. Şanlıurfa-Mardin kara yolundaki otluk alanda çıkan yangın, üniversite yerleşkesindeki ormanlık alana sıçramış ve yaklaşık 45 hektar ağaçlık alan zarar görmüştü.

Orman fakiri olarak nitelendirilen Urfa’da yerleşkedeki bu yangında binlerce ağaç hasar gördü. Küle dönen bölgeye yeniden fidan dikileceği açıklamaları yapıldı. Hatta Tarımve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de 2021’in sonuna kadar Şanlıurfa’da 993binfidan dikileceğini duyurdu.

Ancak aradan geçen zamanda Harran Üniversitesi Osmanbey Yerleşkesi ağaçlandırma alanının kaderine terk edildiği görüldü. Yanan ağaçların kesilerek alanın temizlenmediği görülürken, söylemlere rağmen henüz yeni fidan dikimimin de yapılmadığı gözlendi. Fidan dikimi için uygun olan şubat ayının kaçırıldığı, mart ve nisanda ise söz konusu alanın fidan dikimine yetiştirilemeyeceği belirtiliyor.

BİHA


24 Şub 2022 - 10:01 Şanliurfa- Asayiş