Farklı ülkelerden getirilen güvercinler Urfa’da yarıştı

Şanlıurfa’da 1. Uluslararası Güvercin Güzellik Yarışması yapıldı. Yaklaşık 2 bin güvercin 23 kategoride derece almak için kapışırken yarışma öncesi Ukrayna-Rusya savaşının son bulması için gökyüzüne yüzlerce güvercin salındı....

ŞANLIURFA - Türkiye'nin birçok ilinin yanı sıra Almanya, Belçika, Hollanda, Dubai, Lübnan, Suriye, Ürdün ve Katar'dan gelen yarışmacılar, Şanlıurfa'da Büyükşehir Belediyesi, Haliliye Belediyesi ve Güvercin Severler Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen 1. Uluslararası Güvercin Güzellik Yarışması’nda yarıştı.

Şanlıurfa Fuar Merkezi’ndeki yarışma öncesi halkoyunları grubu gösteri sergiledi. Gösterinin ardından Ukrayna-Rusya arasında yaşanan savaşın son bulması için yüzlerce güvercin gökyüzüne salındı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa’da tarih boyunca kuşlara karşı özel bir ilginin bulunduğunu söyledi. "8 yabancı ülkeden, Almanya, Belçika, Hollanda, Dubai, Lübnan, Suriye, Ürdün ve Katar’dan geldiler” diyen Beyazgül, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güvercin bizim ailemizin bir parçası, hayatımızın bir parçasıdır. Eski Urfa evlerinde kuş takası vardı. Bunların her biri bir sanat eseriydi ve insanlarımız ikindiden sonra yüzlerini göklere çevirip kuşlarını uçururlar ve birbirleriyle iletişim kurarlardı.”

Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat da organizasyonda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

BİHA


27 Şub 2022 - 18:15 Şanliurfa- Asayiş