Urfalı öğrenciler Islak zemin temizleyici robot üretti

Şanlıurfa’da meslek lisesi öğrencileri, öğretmenlerinin de yardımıyla otonom çalışan ıslak zemin temizleyici robot geliştirdi....


Şanlıurfa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen veöğrencileriokullarındaki atölyelerde birbirinden ilginç projelere imza atıyor. Son olarak Teknik Otomasyon Bölümü’nde eğitim gören Taha Kaçmaz ve Mehmet Emin Yeşilırmak, öğretmenlerin de destekleriyle ‘bluetooth’ kontrollü ve otonom çalışabilen ıslak zemin temizleyici robot yaptı.

Başarılarıyla dikkat çeken öğrenciler, tasarladıkları eşsiz projeyi Bizim Haber Ajansına anlattı.

KAÇMAZ: “YARIYIL TATİLİNDE TATİL YAPMADIK”

Teknik Otomasyon Bölümü 10. Sınıf öğrencisi Taha Kaçmaz, okulda bu yıl öğrendikleriyle robot yaptıklarını söyledi. Robotun, bluetooth kontrollü ve otonom olarak kendi yaptıkları bir uygulama üzerinden çalıştığını belirten Kaçmaz, “15 günlük ara tatilde biz tatil yapmadık ve bu robot üzerinde çalıştık. Bir aylık kısa süre içerisinde tamamladık. Başarılı bir proje olduğunu düşünüyorum. Daha önce yapılmamış bir projeyi yapmak zordu. Patentini almayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Ürettikleri robotla Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl Şanlıurfa’da düzenleyeceği robot yarışmasına katılarak başarılarını taçlandırmak istediklerini belirten Kaçmaz, “14. Uluslararası MEB Robot Yarışmasında serbest kategoride yarışmaya katılacağız. İyi bir derece almayı umuyoruz” dedi.

YEŞİLIRMAK: İYİ İŞ ÇIKARDIK

Projeyi tasarlayan öğrencilerden Mehmet Emin Yeşilırmak, robotu, öğretmenleriyle birlikte şubat tatilinde çalışarak yaptıklarını söyledi. Yeşilırmak, “15 günlük tatili robot üzerinde çalışarak geçirdik. O dönemi çok iyi değerlendirdik. Sonunda kısa sürede robotu tamamlamayı başardık. Hocalarımızdan yardım aldık. Onlar da tatilde yanımızda oldular. Birlikte iyi bir iş çıkardık” ifadesini kullandı.

YILMAZ: APLİKASYONUNU DA ÖĞRENCİLERİMİZ YAPTI

Elektrik ve Elektronik Bölümü öğretmeni Abdullah Yılmaz, robotun lavabolarda, el yıkama alanlarında ve daha çok ıslanan yerlerde kurutma ve temizleme işlemi yaptığını kaydetti. Pandemi döneminde hijyenin önemin artmasıyla bu projeye yöneldiklerini vurgulayan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz de buna katkı sağlamak amacıyla böyle bir robot yaptık. Yaklaşık bir ay gibi bir süreç içerisinde öğrencilerimizle ıslak zemin temizleyici robotumuzu yaptık. Bunun diğer ev robotlarından farkı oturma alanlarından çok lavabolarda, el yıkama alanlarında ve daha çok ıslanan yerlerde kurutma ve temizleme işlemi yapıyor. Robot, öğrencilerimiz tarafından üretilen aplikasyonla çalışıyor. Aplikasyon, telefonlarda bulunan uygulama marketine yüklenmiş durumda. Aynı zamanda bu aplikasyonu öğrencimiz kendisi bireysel olarak da kontrol edebiliyor.”

Seri üretime geçmeyi düşündüklerini belirten Yılmaz, “Robot zaten hazır halde, prototip olarak çıkardık. Seri üretime hazırız. Robotla, 14. MEB Robot Yarışmasına katılacağız. Özellikle öğrencilerimize bu heyecanı tattırmak istiyoruz. Çünkü robot yapımında emekleri çok büyük. Robot dışında özelikle öğrencilerimizi geliştirecek, teknoloji alanında ilerletecek projelerle destekliyoruz” diye konuştu.

OKUL MÜDÜRÜ: URFA’NIN ADINI DUYURACAĞIZ

Şanlıurfa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İsmail Öztoprak ise okullarının her daim başarılı projelerle ön planda olduğunu ifade etti. Daha önce de birçok robot ürettiklerini belirten Öztoprak, “Lavabo önündeki suları ve kirleri çekebilen temizlik robotu ürettiler. 14. Uluslararası MEB Robot Yarışmasına katılacağız. Serbest kategoride katıldığımız yarışmada Urfa’nın adını duyuracağız. Bu projeden birincilik bekliyorum. Okulumuz her yarışmada birinci olmaya namzettir” ifadesini kullandı.

MUSTAFA EKİNCİ - ÖZEL HABER - BİHA


30 Mar 2022 - 14:01 Şanliurfa- Asayiş