Şekere fahiş zam yolda!

TÜRKŞEKER, şeker fiyatlarına yüksek oranda zam yapma hazırlığı yapıyor. Kurumun, raf fiyat garantili marketlere satılan şekere yüzde 25 ile 30, piyasaya satılacak şekere ise yüzde 50 zam yapması bekleniyor....

Türkiye Şeker Fabrikaları’nın (TÜRKŞEKER), şekerde ikili bir fiyata geçerek, raf fiyat garantili marketlere satılan şekere yüzde 25 ile 30, piyasaya satılacak şekere ise yüzde 50 zam yapması bekleniyor. TÜRKŞEKER’in yapılacak zamdan dolayı şeker satışlarını tamamen durdurduğu ileri sürüldü. Şekere yapılacak zam Tarım Bakanı Vahit Kirişçi’nin kararının ardından yayınlanacak. Mevcut durumda 5,9 lira olan bir kilo şeker, yapılacak zammın ardından marketlere 7,6 liradan, piyasaya ise 9 liradan satılması bekleniyor.

ŞEKER KRİZİNİ YANLIŞ FİYAT POLİTİKASI MI DERİNLEŞTİRDİ?

TÜRKŞEKER yönetiminin yanlış politikalarının yanı sıra özel ve kooperatif fabrikalarının keyfi zamlarının şeker krizini büyüttüğü ileri sürülüyor. Milli Gazete’de yer alan habere göre,50 kg 1 çuval şeker Türkşeker’de 295 lira iken, özel ve kooperatif fabrikalarında 750 ile 800 liraya çıkması şekerdeki büyük artışı gözler önüne sererken, Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı denetimler sonucunda özel ve kooperatif fabrikalarışeker fiyatlarını 575 TL’ye indirdi.

TÜRKŞEKER PİYASAYA ŞEKER SATIŞINI DURDURMUŞTU

Özel ve kooperatif fabrikaları astronomik fiyattan şekeri satarken, TÜRKŞEKER’in düşük fiyattan zararına satması piyasadaki bütün dengeleri bozmuştu. Şeker fiyatının düşük olmasından dolayı bütün talep TÜRKŞEKER’e yönelirken, TÜRKŞEKER’in market raf anlaşması kapsamında piyasa şeker satmaması piyasadaki krizin derinleşmesine neden olmuştu.

ARADAKİ UÇURUM NASIL KAPATILACAK?

Özel ve kooperatif fabrikaları şeker fiyatlarını 800 ile 850 lira bandından 575 TL’ye indirirken, TÜRKŞEKER de şeker fiyatlarını bu fiyatlara yaklaştırmak için yüksek bir oranda zam yapma kararı alındı. Buna göre ikili bir satış fiyatı belirlenecek. Marketlere satılan raf fiyat garantili şekerin fiyatı ile piyasaya satılan şekerin fiyatı farklı olacak. Raf fiyat garantili şekere yüzde 25 ile 30 arasında, piyasaya satılan şeker fiyatlarına ise yaklaşık yüzde 50 oranında zam yapılması bekleniyor.

BİHA


31 Mar 2022 - 10:01 Şanliurfa- Asayiş