Vatandaş bakmakla yetiniyor

Şanlıurfa’da, Ramazan ayının gelmesiyle vatandaşlar, sahurluk ve iftarlık için pazar yerlerinde alışveriş yaptılar. Sabah saatlerinden itibaren kurulan semt pazarına giden vatandaş ve esnaf umduğunu bulamadı....

Büyütmek için resme tıklayın

ŞANLIURFA- Ramazan ayının ilk iftarı için semt pazarlarına alışveriş yapmaya gelen vatandaşlar fiyatların yüksekliğinden dert yanarken, pazar esnafı ise satışların düşük olmasından şikayetçi.

DİLİM DİLİM KARPUZ

Pazarda, kilosu 12,5 TL ile 20 TL arası değişen yaz mevsiminin en çok tüketilen meyvelerinden karpuzun dilimle satılması dikkat çekti. Bazı esnafların vatandaşlara kredi kartıyla alışveriş imkanı sunması gözlerden kaçmadı.

Semt pazarlarında sebze ve meyve fiyatları geçtiğimiz yıllara göre normallerin üstünde seyir ederken vatandaşlar eski Ramazan sofralarını kuramadıklarını kaydetti.

ÇİFTÇİ: HİÇBİR ŞEY ALAMIYORUZ

Ramazan'ın ilk günü için meyve ve sebze almaya çıkan vatandaşlardan Ayşe Çiftçi, eski Ramazan sofralarını kuramadıklarını belirtti. Fiyatların yüksek olduğunu dile getiren Çiftçi, “Pazara geldik ama hiçbir şey alamıyoruz. Domates ve diğer sebzeler çok pahalı. Eskisi gibi iftar sofraları kurulmuyor. Bu fiyatlar böyle yükselmeye devam ederse, vatandaş krize gidecek.” dedi.

YILDIZ: FAKİR ADAM EVİNE BİR ŞEY ALAMIYOR

Pazar esnafı Sadık Yıldız, Ramazan’ın gelmesiyle fiyatların arttığını belirtti. Fiyatların düşmesi gerektiğini vurgulayan Yıldız, şunları söyledi:

“Fiyatlar Ramazan’ın ilk gününde epey yüksek. Tezgahların üstü bom boş. Durumlar kritik. Zengin olan gelip alışverişini yapıyor. Fakir adam evine bir şey alamıyor. Vatandaş, Ramazan ayındayız en temel ihtiyaçlarını göremiyor. Sebze ve meyve fiyatları düşerse esnaf içinde müşteri içinde çok iyi olur. Bende yeşillik ürünleri var. Marul 8 TL, kıvırcık 15 TL, demetler 3 TL ve 5 TL arası değişiyor. Sebze fiyatlarında epey bir yükseliş var.”

ATALAY: ZENGİN OLAN İSTEDİĞİNİ ALIYOR

Vatandaş Sinan Mustafa Atalay, pazara gelip istedikleri sebze ve meyveyi alamadan geri döndüklerini kaydetti. Hayat pahalılığının sadece fakir kesime yansıdığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Alım gücü olmayanlar pazarı dolaşıp çıkıyor. Eski fiyatları çıkarıyoruz. Bugün bir maydanoz 3,5 TL. Maydanoz, nane ve limon aldım 20 TL tuttu. İstediklerimizi mümkün değil alamıyoruz sadece bakıp geçiyoruz. Hayat pahalı ama pahalılık herkese yansımıyor. Zengin olan istediğini alıyor, fakir fukarada bakıp geçmekle yetiniyor. Fiyatlar düşsün istiyoruz ama düşecek gibi değil.”

AYDOĞDU: KARPUZ, PAZARDA DİLİMLE SATILIYOR YARIN ONU DA ALAMAYACAĞIZ”

Hasan Aydoğdu, pazara gelip fiyatları gören vatandaşların bir şey almadan geri döndüklerini ifade etti. Sebze fiyatlarının epey yüksek olduğunu vurgulayan Aydoğdu, “Pazara geldik fiyatlar çok yüksek. Domates fiyatları 20-25 TL, biber 30-35 TL arasında. Fiyatlar çok yüksek. Durumu olmayan alamıyor. Portakal, elma dışında pazardan bir şey alınmıyor. Özellikle sebze fiyatları çok yüksek. Ben şimdi kalkıp 20-25 TL’den nasıl domates alayım. Esnafın da hali hal değil. Vatandaşında hali hal değil. Geçen hafta da geldik. Vatandaş dönüp dolaşıp bir şey almadan gidiyor.

Pazara bakar mısınız portakal ve elmadan başka bir şey yok. Esnafın bir çoğu tezgah açmamış. Biber ve domatesi bu fiyatlardan nasıl alalım. Pazarcı da artık tezgah açmıyor. Onlarda halden malzeme alamıyor. Karpuz şuan pazarda dilimle satılıyor yarın onu da alamayacağız.“ diye konuştu.

MUSTAFA EKİNCİ- ÖZELHABER/BİHA


02 Nis 2022 - 17:32 Şanliurfa- Asayiş