"Siverek İl olsun" talebine CHP'li vekilden hem hatırlatma hem destek

Siverek'in yıllardır süren "İl olalım" hasreti bugün yine gündeme gelirken CHP'li Vekil Sezgin Tanrıkulu 10 yıl önce verdiği kanun teklifini hatırlatarak "Verdiğim kanun teklifi AK Parti’nin siyasi saikleriyle komisyonda bekletiliyor" dedi....

SİVEREK- Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi, il olma hayaliyle yeniden gündeme geldi.

Milli mücadelede ve Urfa'nın kurtuluşunda çok büyük kahramanlıklar gösteren Siverek 1923'te vilayet merkezi yapıldı. 1926’da ise çıkarılan bir yasa ile Siverek il statüsünden alınarak ilçe yapıldı. Resmi kayıtlara ‘ilçenin geliri giderini karşılamıyor’ gerekçesi yazıldı. 70 yılı aşkındır il olmaya çalışan ilçe hala o hayaline kavuşamadı. Dernekler kuruldu, kendilerine il vaadinde bulunup yerine getirmeyenlere davalar açıldı, eylemler yapıldı ama sonuç alınamadı.

CHP'Lİ VEKİL TANRIKULU: 10 YILDIR VERDİĞİM TEKLİF BEKLETİLİYOR

Bugün yine "Siverek il olsun" talebi sosyal medyada gündeme taşındı. Binlerce paylaşım yapılırken Diyarbakırlı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da konuya kayıtsız kalmadı. 2012 yılında Siverek'in il olması için verdiği kanun teklifini paylaştı ve "2012’den beri tam 10 yıldır #Siverek’in il olması için verdiğim kanun teklifi AK Parti’nin siyasi saikleriyle komisyonda bekletiliyor. #SiverekİlOlsun" ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU SİVEREKLİLİLERE SÖZ VERDİ

Mart Ayı'nda Diyarbakır ziyaretinin ardından Siverek'e gitmiş ve Sivereklilerin il olma talebini bildiğini söyleyen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu "Bir tarafa not edin. 'Kılıçdaroğlu söz verdi' deyin, 'İktidar olduğunda Siverek il olacak' deyin" demişti.

BİHA


03 Nis 2022 - 21:02 Şanliurfa- Asayiş