Son seçim anketinde dikkat çeken sonuçlar

Avrasya Araştırma, son seçim anketinin sonuçlarını duyurdu. Bu ankete göre AK Parti birinciliği kaptırırken MHP yeni baraj oranın da altında....

Avrasya Araştırma, son seçim anketinin sonuçlarını duyurdu. Bu ankete göre AK Parti birinciliği kaptırırken MHP yeni baraj oranın da altında.

Kamuoyu araştırma şirketlerinin nisan ayı seçim anketleri açıklanmaya başladı. Kemal Özkiraz’ın başında bulunduğu Avrasya Araştırma yeni seçim anketinin sonuçlarını duyurdu.

Anket sonuçları Cumhur İttifakı’ndaki oy kaybını ortaya koydu. Cumhur İttifakı’nın başını çekenAK PartibirinciliğiCHP’ye kaptırırken,MHPise Yeni Seçi Yasası’na göre yüzde 7 olan barajın da altında kaldı.

AK PARTİ BİRİNCİLİĞİ KAYBETTİ!

Avrasya Araştırma’nın sonseçim anketisonuçlarına göre hangi partiye oy vereceğini belirlememiş seçmenler dağıtıldığında CHP’ninoy oranıyüzde 31,5 olarak gözüküyor. Bu orana göre anketlerde uzun bir süredir birinci olan AK Parti 0,7 puan farkla CHP’ye geçiliyor.AK Parti’nin oy oranıyüzde 30,8 iken onu yüzde 12,6’ylaİYİ Partitakip ediyor.

HDP SON SEÇİM ANKETİNDE MHP’Yİ İKİ KATLADI

Ankette sürpriz olacak bir diğer sonuç ise HDP’nin oy oranının MHP’nin iki katı olması oldu. MHP bu son seçim anketine göre yüzde 5,7 gözükürken HDP yüzde 10,1. MHP bu oy oranıyla Yeni Seçim Yasası’na göre yüzde 7 olacak barajın da altında kaldı.

BİHA


04 Nis 2022 - 10:16 Şanliurfa- Asayiş