SES Urfa Şubesi: Asistan hekimler köle değildir

SES Şanlıurfa Şubesi, 5 Nisan Asistan Hekimler Günü’nde yaptığı basın açıklamasında “Asistan hekimler köle değildir” denildi....

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şanlıurfa Şubesi tarafından 5 Nisan Asistan Hekimler Günü sebebiyle basın açıklaması yapıldı.

Sağlıkta dönüşümle birlikte gencecik hekimlerin insani olmayan koşullarda çalışmak zorunda kaldığına değinilen açıklamada, “İnsani olmayan bu koşullarda maalesef eğitim de olmuyor. Uzmanlık eğitiminde yeterli eğitim alamadan köle gibi çalıştırılan asistan hekimler bu düzene itiraz ettiklerinde ise mobbinge uğrama kaygısı taşıyor” denildi.

NİTELİKLİ UZMAN EĞİTİMİ VERİLMELİDİR

Öncelikli görevi uzmanlık eğitimi olması gereken asistan hekimlerin angaryayla tüketildiği ileri sürülen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“TUS’ta cerrahi branşlar ve nöbet yoğunluğu fazla olan dahili branşların puanları hızla düşüyor, kontenjanlar boş kalıyor. Hekimler ya istifa ediyor, tekrar TUS çalışıp nöbeti az olan bölümlere geçmeye çalışıyor ya da hayatını yurtdışında kurmanın peşine düşüyor. Genç hekimleri bu sıkışmışlıkla baş başa bırakan idarecilerin ısrarla bu sorunu görmezden gelmesi demek ülkenin, toplumun, sağlık sisteminin iyiliğini istememek demektir. Eğitim adı altında angarya çalıştırılmaya son verilmelidir. Asistan hekimlerin biricik ve vazgeçilmez görevi uzmanlık eğitimidir. Nitelikli uzmanlık eğitimi verilmelidir.”

ASİSTAN HEKİMLER UCUZ İŞ GÜCÜ OLARAK GÖRÜLMEKTEDİR

Açıklamada, asistan hekimlerin ucuz iş gücü olarak görüldüğü belirtilerek, kötü çalışma koşullarının asistan hekimlerin ölümlerine neden olduğu kaydedildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Yeterli eğitim alamayan, kışkırtılmış sağlık talebiyle korkunç boyutlara ulaşmış iş yükünün altında ezilen, yönetmeliğe göre 3 günde 1’den daha sık nöbet yazılamaz denilmesine rağmen 36 saate varan nöbetler tutturulan ve nöbet ertesi izinleri gasp edilen, şiddete maruz bırakılan asistan hekimlerin çalışma koşulları ölüme sebep oluyor. Melike Erdem, Ece Ceyda Güdemek, Emre Bakırlı, Mustafa Yalçın ve Ankara Şehir Hastanesi’nde Kadın Doğum Kliniği’nde asistan hekim olarak çalışmakta iken nöbet ertesi geçirdiği kazada hayatını kaybeden Dr. Rümeysa Şen ve adını bile duyamadığımız pek çok can, hevesle, istekle başladıkları mesleklerinin henüz başında, hayatlarının baharında ölüme sürüklendiler.

Asistan hekimler artık bu duruma yeter diyor. Beyaz yürüyüşe, 15 Aralık, 8 Şubat, 14-15 Mart iş bırakmalarına çok güçlü asistan hekim katılımı oldu, üstelik bu katılım görevleri olan eğitimi vermekten imtina eden kimi hocalarının greve katıldıkları koşulda cezalandırma tehdidine rağmen gerçekleşti. Çünkü asistan hekimler haykırıyor; böyle gidemez, bıçak kemikte.”

Açıklamada, asistan hekimlerin istekleri şöyle aktarıldı:

“Asistan hekimler insanca mesai saatleri, nöbet ertesi izin hakkı, nitelikli uzmanlık eğitimi, hastanelerde can güvenliğinin sağlanması, mobbing, baskı ve atamalarda güvenlik soruşturmaları vb isimler adı altında baskıya son verilmesi, performans sisteminin kaldırılarak yoksulluk sınırı üzerinde emekliliğe yansıyan temel ücret, taleplerinin bir an önce gerçekleştirilmesini istiyorlar. Ve ekliyorlar; bizler bu topraklarda hekimlik yapmak için beyaz önlüğü giyenler, hiçbir yere gitmiyoruz, buradayız, bu yolu düzeltmeye, mesleki onurumuzla, halk sağlığını önceleyen bir sağlık sistemi için mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız”.

BİHA


05 Nis 2022 - 13:57 Şanliurfa- Asayiş