Urfa’daki çocuk doktoru eksikliği Meclis gündeminde

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Şanlıurfa’nın kanayan yarası olan sağlıktaki çocuk doktoru eksikliklerini Meclis’e taşıdı....

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Şanlıurfa’nın hastanelerinde çölyak hastalığını teşhis edecek tek çocuk gastroenteroloji doktorunun bulunduğunu belirterek kentteki çocuk doktoru eksikliğini TBMM’ye taşıdı.

Şanlıurfa'da çölyak hastalığını teşhis edebilecek tek çocuk gastroenteroloji doktorunun kente tayin olduğu gibi sağlık sebeplerinden dolayı iznine ayrıldığı bilgisini veren Ayşe Sürücü, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesini TBMM’ye sundu.

Vekil Sürücü önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Şanlıurfa'da çölyak hastalığını teşhis edebilecek tek çocuk Gastroenteroloji Doktoru kente tayin olduğu gibi sağlık sebeplerinden dolayı iznine ayrıldı. Her çalışanın izin hakkı bulunamadı göz önüne alınarak izinli olduğu sürelerde aynı alanda uzman başka bir sağlık çalışanının da hastane de bulunması gerekmektedir. Bakanlığınıza uzun bir süredir Nüfusu 3 milyona yaklaşan Şanlıurfa’daki doktor yetersizliklerini özellikle de çocuk dalları hakkında önergeler sunmaktayız fakat bu konu da 4 yıldır gereken özen gösterilmemiş olup belirttiğimiz olumsuzluklar, eksiklikler ve ihmaller devam etmektedir. Bu hususta ciddi bir adım atılması elzemdir.

Bu Bağlamda;

1. Şanlıurfa’da neden sadece tek Çocuk Gastroenteroloji Doktoru bulunmaktadır?

2.Konu hakkında bir adım atılacak mıdır?

3.Şanlıurfa’daki doktor eksiklikleri hakkında bir çalışma yürütecek misiniz?

4.Konu hakkında bir açıklama da bulunacak mısınız?”.

BİHA


07 Nis 2022 - 15:36 Şanliurfa- Asayiş