TESK'ten 'esnafa özel elektrik tarifesi' talebi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 1 Mart’ta uygulamaya başlanan “Elektrikte 900 kilovat saat sınırının” esnafın tüketimine uygun olmadığını belirtti....

TESK Başkanı Palandöken, "esnaf tarifesi" adıyla elektrikte esnafa özel faturalandırma sistemine gidilmesini istedi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yazılı açıklamasında, fırın, dolap, buzluk, reyon, klima, tabela, pervane, ütü, berber ve kuaför malzemeleri gibi yüzlerce farklı meslekte kullanılan elektrikli cihazların esnaf ve sanatkarlar için vazgeçilmez olduğunu belirtti.

Palandöken, imalat sektörünün doğalgaz tarifesi, esnafın da elektrik tarifesi nedeniyle zorladığını vurguladı:

“Enerji Bakanlığımızdan esnaf için özel bir tarife istedik. Üç tip fatura var. Birincisi konut, ikincisi sanayi, üçüncüsü ticarethane. Esnaf ticarethaneyle tarifelendiriliyor. Dolayısıyla bu da esnafın kullandığı elektrik miktarını kademeli de aşağıya çekmeye yetmiyor. Bu tarifelerdeki düzeltme ancak ‘esnaf tarifesi’yle mümkün olacak. Elektrik fiyatlarının yüksekliği maliyet girdilerini yükseltiyor.”

Ekonomideki düzelmenin hissedilebilir hale gelebilmesi için girdi maliyetlerinin düşmesi gerektiğine dikkat çeken Palandöken, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Akaryakıtta da eşel mobilin uygulanmasını istiyoruz. Hükümet bu fiyatların aşağıya çekilmesiyle ilgili tedbirler alıyor. Tarımda da elektrik tarifesi önemli. Gübre aynı şekilde ne kadar sübvanse edilse, devlet katkı koysa da girdi maliyetlerinin bir türlü düşmesi mümkün olmuyor. Maliyetlerinin azaltılmasıyla ilgili Enerji Bakanımıza bu konuyu aktardık ama maalesef işte kademeli elektrik tarifeleriyle esnafın desteklenmesi yönünde bir indirim sağlanmaya gayret edildi. Ancak bizim tüketimimiz bu kademeye uygun değil. Onun için özel bir esnaf tarifesine ihtiyaç var. Bahsettiğim konuların gerçekleşebilmesi için üç tane şeyin yapılması lazım. Bir; akaryakıtın ucuzlaması nakliye masraflarını asgari düzeye düşürecek. İki; ticari araçlardan istifade eden halkımız, daha rahat, daha ucuza seyahat etme imkanları olacak. Esnafın da işi açılacak. Aynı şekilde tarım alanlarındaki maliyetlerin düşmesi enflasyona yansıyacak.”

BİHA


10 Nis 2022 - 09:46 Şanliurfa- Asayiş