Melik: Taban suyu yükselmiş, tedbir alınmalı

Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şubesi Başkanı Melik, Suruç Ovası Projesi’nin tamamıyla bitmeden bataklığa dönüştüğünü belirterek, ovada yükselen su seviyesi nedeniyle acilen drenaj kanallarının yapılması gerektiğini kaydetti....

ŞANLIURFA -Güneydoğu Anadolu Projesi( GAP) Eylem Planı kapsamında Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından 2010 yılında yapımına başlanan ve Şanlıurfa’nın Suruç Ovası’nda 950 bin 970 dönüm zirai araziye su sağlaması hedeflenen Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi, 29 Mart 2014 tarihinde açılarak faaliyete girdi.

Projenin faaliyete girdiği ilk günden bu yana su borularının Suruç Ovası’nın arazi yapısı dikkate alınmadan yerleştirilmesi, tahliye kanallarının açılmaması, düzensiz ve gelişi güzel bir şekilde arazilere su verilmesi gibi nedenlerle pek çok sorunlar meydana geldi.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Melik, Suruç Ovası’na ilişkin yaşanan sorunlar ve bu sorunların giderilmesi adına sosyal medya hesabında açıklamalarda bulundu.

“60 BİN DÖNÜM ALANDA TABAN SUYU YÜKSELMİŞ, TEDBİR ALINMALI”

Melih sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, “950 bin dönümlük Suruç Ovası Projesi tamamıyla bitmeden Suruç Ovası bataklığa döndü, şimdilik 60 bin dönüm alanda taban su seviyesi yükselmiş acil bir şekilde drenaj kanalları yapılmalı” ifadelerine yer verdi.

BİHA


12 Nis 2022 - 13:57 Şanliurfa- Asayiş