Toz bulutu Urfa'da etkili oldu

Meteoroloji’nin uyarıda bulunduğu toz bulutları Şanlıurfa’da etkili oluyor....

ŞANLIURFA – Afrika üzerinden gelen toz taşınımı Şanlıurfa’da etkili oluyor.

Afrika üzerinden gelen toz taşımı Urfa’yı etkisi altına aldı. Kentte toz bulutları kapalı bir havaya sebep oldu.

Görüş mesafesinin düşmesi trafikte sürücüler için olumsuzluk oluştururken vatandaşlar toz fırtınası nedeniyle nefes almakta zorlandıklarını belirtti.

UZMAN UYARDI: EVDEN ÇIKMAYIN

Öte yandan İl Sağlık Müdürlüğü tarafından toz bulutlarına ilişkin uyarıda bulunuldu. Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Merhamet Ölçen, solunum, akciğer, alerji ve kalp hastalığı olan vatandaşların evden çıkmamaları gerektiğini kaydetti.

Ölçen, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Astımı, alerjik akciğer hastalıkları, solunum yolu rahatsızlıkları, kronik akciğer hastalığı, KOAH hastalığı, kalp hastalığı olan kişilerin dışarıya çıkmaması özellikle solunum partikülleri 10 mikron un altında olanlar akciğere direk ulaşabilmekte, 2,5 mikron altındaki partiküller akciğerin periferine kadar ulaşabilmektedir. Hastalar dışarı çıktığı dönemde öksürük, balgam, nefes darlığı, hırıltılı solunum oluşması durumunda mutlaka bir hekime başvurmaları gerekiyor.

Pencerelerin kapalı tutulmasını ve vatandaşların dışarı çıkmamasını herkesin iç ortamda kalmasını öneriyoruz. Pencereleri ve kapıları sıkı sıkı kapatalım çünkü çok ince zerrecikler evin içerisine kadar girebilir. Baş ağrısı, nezle gibi benzeri şikayetler boğaz ağrısına yol açabilir. Vatandaşlarımızın dışarıya çıkması eğer zorunlu ise İlaçlarını kullanmalarını ve Maske kullanmalarını önermekteyiz”.

BİHA


19 Nis 2022 - 16:37 Şanliurfa- Asayiş