Harran Üniversitesi’nin idari personelleri sendikalı oldu

Üniversite İdari Personel Sendikası’na Harran Üniversitesi’nin idari personelleri de dahil oldu. Harran Üniversitesi’nden 35 üyesinin bulunduğu sendika, üniversite personellerinin sosyal, özlük, refah, ekonomik haklarını koruma ve dile getirme gibi proble...

Üniversite İdari Personel Sendikası (ÜNİ-PER-SEN), 17 Nisan 2015 tarihinde kuruldu. Üniversitelerin idari personellerinin yaşadıkları sıkıntıları dile getirmek, çözüm bulmak amaçlı kurulan sendikaya Harran Üniversitesi idari personelleri de yaklaşık iki ay önce katıldı.

Bizim Haber Ajansı’na (BİHA) konuşan Şanlıurfa ÜNİ-PER-SEN temsilcisi Faruk Arslan, üniversitenin idari personellerinin yaşadığı sosyal, özlük, refah, ekonomik haklarını koruma ve dile getirmek için problemleri çözmeye çalışacaklarını kaydetti. Arslan, sözlerini şu sözlerle sürdürdü:

“95 üniversiteden oluşan sendikaya Harran Üniversitesi olarak 2 ay önce dahil olduk. Şanlıurfa’da 35 üye var. Üniversitenin sosyal, özlük, refah, ekonomik haklarını koruma ve dile getirme gibi problemleri çözmeye çalışacağız.”

ÜNİ-PER-SEN, ülke genelinde 95 üniversitede örgütlenmiş durumda.

Arslan, birçok sorunla mücadele eden sendikanın en çok karşılaştığı sorunları “tayin, nakil, 13-B/4 görevlendirme, Yüksek Öğretim tazminatı, ÖSYM sınav görevi, Lojman hakkının kısıtlanması, maaş sıkıntısı” olarak açıkladı.

Faruk Arslan, ÜNİ-PER-SEN’in kuruluşunu ise şöyle anlattı:

“2013-2014 toplu sözleşmelerinde yetkili sendikaların, idari sendika personellerinin hiçbir sorununu dile getiremediği için 17 Nisan 2015 Kırklareli Üniversitesi’ndeki idari personellerin kendi haklarını aramak için kurduğu bir sendika. 2014 yılında Yüksek Öğretim Kurumu, bir personel kanunu çıkardı. Çıkarmış olduğu personel kanununda Yüksek Öğretim Personel Kanunu olarak adlandırdığı ve içeriğinde sadece akademik personellerin yer aldığı, idari personeller hakkında bir şey denilmediği, idari personellerin hiçbir sosyal hakkının bulunmadığı bir kanun çıkarıldı. Bunun içinde personel zammı, üniversitesi teşvik ödenekleri, kuruluş geliştirme payları, ek ders ücreti, lojman kısıtlaması, haklarına ilişkin özlük hakları, akademik personellerin siyaset yapmaması gibi hakları vardı fakat idari personele hiçbir hak verilmedi. 2015 yılında bu sebepten idare personeller tarafından ÜNİ-PER-SEN kuruldu.”

ÜNİ-PER-SEN üyeleri, sosyal ve özgül haklarının verilmesine yönelik çalışmalar yapıyor.

BİHA- ÖZEL HABER- Asude ARTAN


19 Nis 2022 - 17:22 Şanliurfa- Asayiş