Rahmetli babamın Bir sohbetmeclisinde anlattığı bir hikâye geldi aklıma bu gün. Okuyucularımla paylaşmakistedim. Rahmetli babam şöyle anlatmıştı:

 Hıristiyanların yaşadığı bir kasabada şirin mişirin bir kilise ve bu kilisede görevli bir papaz varmış. Papaz her hafta Pazargünü kiliseye gider, vaazını verir, geçinip gidiyormuş. Bir gün papazın vecemaatin huzurunu kaçıran bir haber geldi. Haberi getiren cemaatin önde gelenadamlarından birisiydi; Şöyle diyordu:

-“Papaz Efendi! Aksi bir kargakilisenin tepesindeki yaldızlı haçın üstüne ediyor. Kaç defa temizledimse depara etmiyor. Ertesi gün aynı işi tekrar yapıyor. Belki vazgeçer diye haçınyanına yüksekçe bir taş koydum, ama para etmedi. Hayvan o kadar aksi ki, illede haçın üzerine yapıyor. Eğer izin verirseniz onu öldürmek istiyorum.”

Papazhaberi duyar duymaz çok üzüldü fakat  “Kargayı öldürme” lafını işitince dekızdı:  

-“Aman evladım ne yapıyorsunuz!Sonuçta o bir hayvan… O farkında olmadan bir kötülük yapıyor, doğru… Ama bizonu öldürürsek daha büyük bir kötülüğe meydan vermiş oluruz. Aklıma bir fikirgeldi:  Kargalar zeki hayvanlardır velezzetli içecekleri severler. Siz gidin, bir çanağa şarap doldurun, sonra onuhaçın yanına koyun. Belki de hayvan gelir, şarabı içer ve haçı görmezliktengelir. Böylece haçımız temiz kalır.”

Cemaat de papaz efendinin fikrinesıcak baktı. Hemen bir çanağa şarap doldurup haçın yanına koydular ve beklemeyebaşladılar. Karga haçın yanı başında konuşlandırılmış farklı bir şey görünceaceleyle uçup oracığa konuverdi. Bir de ne görsün; kıpkırmızı bir içecek…Kafasını çanağa daldırmasıyla şarabı tüketmesi bir oldu. Sonra haçın tepesineçıktı ve tekrar yapacağını yaptı.

Cemaatten biri öfkeyle papazefendinin yanına gitti ve:

-“Papaz Efendi! Hayvanı öldürmeyin,diyorsunuz ama görüyorsunuz ki, hayvan hem şarabı içti hem de haçı pisledi.Lütfen izin verin de bu asi hayvanı öldürelim” dedi. Ama papaz hayvanıöldürmekten asla yana değildi. Adama:

-“Beyim, acaba o asi hayvanıyakalamak mümkün mü? Eğer mümkünse lütfen yakalayın; benim ona söyleyecek birçift sözüm vardır” dedi.

Cemaat epey bir uğraştan sonranihayet sarhoş kargayı yakalayıp papazın huzuruna getirdiler Papaz kargaya:

-“Bre asi hayvan! Söyle bakalım senhangi dindensin, Müslüman mısın yoksa Hıristiyan mısın? Eğer Müslüman isenşarap içmemeliydin, yok eğer Hıristiyan isen haçın üstüne yapmamalıydın. SöyleAllah aşkına sen hangi dindensin?’” dedi.

Günümüzde ilginç sayılabilecek birnesille karşı karşıyayız. Tıpkı papazı uğraştıran asi karga gibi hangi dindenoldukları bile belli değil.

Bir sözüm ona bilim adamı ilekarşılaştım; insan anatomisini anlatıyordu. Öyle bir söz söyledi ki, “Bu adamkesin Allah’a inanmıyor” dedim:

- “Doğa insan vücudunu tehlikelerekarşı korunaklı hale getirmek için çok çaba sarf etmiş” dedi. Ben kendisine:

 -“Hocam, Doğa yerine Allah deseydiniz daha iyiolmaz mıydı?” dedim. Adam:

 -“Ne alakası vardır; siz ille de her şeye dinikarıştırmak istiyorsunuz. Biz de Müslüman’ız, fakat dinin yeri ayrı biliminyeri ayrıdır’ dedi.

Tıpkı karga gibi değil mi? Kargalarakalan dünyada, hem Müslüman olduğunu iddia ediyor, hem de Allah’ı inkâranlamına gelen sözler söylüyor.

Afiyette kalın

samburek@gmail.com 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.