İslamdinine göre, ilahi tekliflerin tümüne İman edip ve Salih amel işleyenler;Müslüman ve Mümin olarak tarif edilirler. Zira ALLAH’A, Resul’üne ve göndermişolduğu emirlere kayıtsız şartsız teslimiyet göstermek İman-ı Billah’ın birinciönceliğidir. Bundan sonra, kula yakışan; Allah’a ve onun Kerim Resul’üne vermişolduğu söze sadık kalmak, dava ve davet yolunda önüne çıkan her zorluğa sabr-usebat göstermesidir.

  Muttakio kimsedir ki, yaptığı her işin, attığı her bir adımın hesabının Ahirette verileceğini,sorulacağınıdüşünen kimsedir. Artık o, tam bir teslimiyetle, istikametini ve hedefinidüşünmekten gayrı; başka hedefleri, fikirleri, ideolojileri ve izmleridüşünmez; kendisine bunlardan herhangi birisini veya hepsini sunanlara vereceğicevap; “LA İLAHE İLLALLAH MUHAMMEDÜR-RESULÜLLAH” düsturu olmalıdır. Çünkü Müminbir kere söz verdi mi, bir daha sözünden dönmeyi ölümle eş değer ve intiharkabul eder. O, haddini aşmaz, maruf olan her şeye itaat eder; İslam dininin herhangi bir ilkesine yapılan saldırıya da karşılık vermekten çekinmez, velev kiucunda ölüm olduğunu bilse dahi…

  İnsanlıktarihi süreci içerisinde, kavimlere gönderilen tüm peygamberler; önce insanlarıputları inkâr etmeye ve daha sonra ALLAH’A iman etmeye davet ettiklerimalumdur. İlahi mesaja iman ettikten sonra, şek ve şüphelerle yaşamak; nifakınalameti ve kurnazlığın da çirkin bir yüzüdür… Her şeyin bir koruluğu ve sınırıolduğu gibi, yüce İslam dininin de bir koruluğu ve mahremi vardır. Hiç kimse bumahrem sınırlarını, kendi nefsi ihtiraslarına ve kötü emellerine alet edip;ihlal edemez… Ettikleri takdirde, Cumartesi yasağını ihlal edip, yoldan çıkanİsrailoğulları gibi, çok bir azaba duçar olacaklardır?

  YüceRabbimiz Kerim Kitabımız Kur’an’ı Kerim’de: “Onlara deniz kenarındaki o şehir (halkın) dan sor. Hani onlar,Cumartesi gününde haddi aşıyorlardı. Cumartesi günlerinde (tatil yapıp o günehürmet ettiklerinde) onlara balıkları suyun yüzüne çıkarak geliyorlardı.Cumartesi tatili yapmadıkları gün ise onlara gelmiyorlardı. Yoldançıkmalarından dolayı onları böyle imtihan ediyorduk.” (A’raf/163)buyurmakla,haddini aşan toplumların başına gelecek acı akıbeti; İsrailoğulları misaliyleverip uyarmaktadır!... Evet, hükmün hususi olması umumiolmasına mani teşkil etmediğini; Kur’an’a vakıf olan her aklıselim sahibi insanbilmektedir!Çünkü bu umumi olan bu hüküm; ilahi emirlere rağmen, haddiaşıpkurnazlık yapan herkesi kapsamaktadır…

  Ayetin nasıl bir mesaj verdiğini birazaçalım: “ALLAHÜ TEÂLA İsrailoğullarına Cumartesi günü avlanmalarını yasaklamış,bu güne tazim etmelerini emretmişti. Dolayısıyla balıklar o gün su yüzüne çıkarserbest yüzerlerdi. Diğer günlerde ise balıklar durumu sezdikleri için suyüzüne çıkmazlardı. Bu durum ALLAH’IN bir imtihanı idi. Fakat İsrailoğulları buimtihanı kazanamadılar ve Cumartesi yasağına saygısızlık gösterip balıkları ogün avlamaya başladılar. İşte ayette bildirilen haddi aşma kısaca budur.” Amaasıl olan bundan dersler çıkarabilmektir. (Günümüzde Müslümanlar, başkakavimlerin yolundan gitmekle; binlerce yasağı çiğnemiş olmuyorlar mı?)

  Kurnazlığıve hadsizliği görebiliyor musunuz? Cumartesi kendileri için bir tatil günüolacak, o gün balık avlamak yasaklanacak ama onlar; tatil gününde balıkların suyüzüne çıkmalarını fırsat belleyip onları avlamakla; ilahi yasağı çiğneyipimtihanı kaybedecekler!... Şimdi bu ayetin ışığında, bakıldığında; günümüzdehileli yollarla sahte ve fasit alış verişlerden para kazananların; dinin açıkhükümlerini kendi menfaatlerine göre yorumlayan Bel’ amların, yaşam biçimleriniyanlış ve hatalar üzerine bina eden gafillerin; İsrailoğullarının yaptıkları hadsizlikve kurnazlıkları arasında ne fark vardır?

  Sonranemi oldu? Aslında Cumartesi yasağı, onlar için bir imtihandı… Yüce Allahonları denedi. Lakin onlar Şeytanın kendilerine yaptığı telkinve vesveselere kanıp;ilahi hükmü es geçtiler… Bir şey olmaz pişkinliğiyle yüce ALLAH’IN kesin olan emrinihesaba katmadılar! Böylece imtihanı kaybetmekle birlikte; “Buna rağmen nehyolundukları şeylerden (vaz geçmeyip) “HADDİ”aştıklarında, biz de onlara: “Aşağılık maymunlar olun!” dedik.” (A’raf/166)İlahifermanla;İsrailoğulları, kurnazlık ve hüküm tanımazlıklarına bedel olarak; acı vefelaketlerledolu bir akıbete mahkûm oldular. Hüküm aynen devam etmektedir, kimki aynı kurnazlık ve haddi aşmayı şiar edinip; ilahi yasaları çiğnerse yamaymun olurlar ya da yabani! Hani, aynı kavim kırk yıl Sina çölünde dolaşmayamahkûm olmuşlardı ya!Birbirimize dua edelim!... 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.