Yüce Yaratıcı erkeğe, kadından fazla güç vekuvvet vermiştir. Ayrıca bu gücü yerli yerinde, yani ilahi isteğe uygunkullanabilmesi için akıl, idrak, güçlü bir irade, tedbir, idare ve otoriterlikgibi hasletleri yeterli tarzda lütfetmiştir. Bununla da kalmamış, kadını erkeğemuti' kılmış, onu ailenin reisi tayin etmiştir. Bütün bunlar erkekliğin birnimet olduğunu göstermektedir. 

Ancak her nimetin külfeti, sıkıntılı ve zorlusorumlulukları vardır. Erkeklik nimetinin de bazen beli büken, baş ağrıtanzorlukları ve sorumlulukları vardır. Elbette ki bu, sadece dediğim dedikastığım kesik anlayışıyla baskın gelmek, keyfince yaşamak, kadına kölemuamelesi yapmak, üstünlük taslamak için verilmemiştir.

Erkekliğe mahsus ayrıcalıklar, sadece Allah'aabd ve asker olma yolunda yüklenen ilahi sorumlulukları yerine getirmekiçindir.

Erkeklik, mazlumları korumak, mağdurlarısavunmak, zalimlere direnmek, hakkı desteklemek ve hukuku sağlamak içindir.

Ailedeki reislik görevi de eşini ve çocuklarınıher türlü tehlikelerden korumak, geçimlerini sağlamak ve ilahi emirlere uygunbir hayat sürdürmelerini sağlamak için verilmiştir.

Ama gelin görün ki durum hiç de öyle olmadı.Erkekler çoğunluk itibariyle, İslam'ın gelişinden beri erkeklik güç vemeziyetlerini veriliş amacına aykırı olarak, şeytani gurur ve hırsta, zulümde,günah ve sefahette kullanarak bu nimeti suiistimal ettiler. Elbette amacınauygun davranan hakkaniyet sahibi erkekleri tenzih ederiz. Ancak ekseriyetişeytani ve örfi dayatmalarla erkekliği eğlence, sefahet ve haksızlıktakullandılar. Bununsonucunda kader-i ilahinin tokadını yediler. Kadınlarda erkeklere karşı doğalbir inkılâp gibi genel bir itaatsizlik baş gösterdi. Sonbahardan kışa, kıştanbahara geçişte görülen ve ilahi emirle gerçekleşen inkılâplar gibi bu daKader-i İlahi’nin fetvasıyla gerçekleşen sosyal bir inkılâptır. Kadınlarınerkekleri dinlememesi, artık onları büyük ölçüde dikkate almaması, erkekleriincitmiş olsa da onların çoğunluğunun kendilerine lütfedilen güç ve iradeyisuiistimal etmeleri ve amacına aykırı kullanmalarına karşılık Kader eliyleverilmiş bir cezadır.

Çoğu erkeklerin öteden beri erkeklik güç veiradelerini, kadınlarına zulüm ve baskı aracı olarak kullanmalarına bir denefsanî zevk ve eğlence düşkünlüğü eklendi.

Bediüzzaman, yıllar önce erkeklerin hevesâtbatağına düşmeleri sonucu kadınlarda itaatsizlik ve başkaldırı ortayaçıkacağını Lemeât eserindeki şu veciz sözle haber vermiş ve uyarmıştır:

İzâ teennese'r-ricâlu’s-süfehâu bi'l hevesât

İzen tereccele'n-nisâu’n-nâşizâtu bi’l-vakâhât

Yani: “Sefih (zevk ve eğlenceye düşkün) erkekler hevesâtına (nefsin hoşuna giden gelip geçici istek vearzular) uyarak kadınlaştığında; nâşize (kocayakarşı itaatsizlik eden, kocasına buğz edip asî olan) kadınlar da utanmaz, dikkate almaz tavırlarla erkekleşirler.”

Ormanda yangın çıkınca kuru ile beraber yaşağaçların da tutuşup yanacağı hatta orada yaşayan hayvanların da zarar göreceğimuhakkaktır. Toplumları kasıp kavuran sosyal fitneler de ne yazık ki aynıdurumdadır. Kur’an-ı Kerim, bu konuda insanları şu ayetiyle uyarmıştır: “Öyle bir fitneden sakının ki, içinizden sadece zulmedenlereisabet etmekle kalmaz. Şunu da bilin ki, Allah'ın cezası pek çetindir.” (Enfal, 25)

Avrupa’nın“mim”siz medeniyetinden yayılan ve İslam coğrafyasını da etkisi altına alan,erkeklerde nefsanî zevk ve eğlenceye düşkünlük ve bunun karşılığında kadınlarabulaşan utanmazlık ve kocaya itaatsizlik fitnesi, sâri bir illet, bir hastalıkolarak yuvaları dağıtmaktadır. Bu fitneye bulaşmamış, İslam’ın aile hukuku ileilgili emir ve yasaklarına riayet ederek, huzurlu yuvalarını sağlam tutan,birbirlerinin hukukunu gözeten, saygın erkek ve kadınlar azınlık olsalar davardır, onlar bahsimizden hariçtir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.