Huşu içinde hutbeyi dinliyorum. Hangi cami olduğunu söylemeyeceğim ama hatibin kusursuz ve pürüzsüz bir hitabeti var. Resmi hutbe metni belagatin hiçbir kuralını ihmal etmemiş gibi. Akıcı, sürükleyici, çekici. Konu: Mirac. Peygamber Efendimizin Mirac gecesi şahit olduğu fevkalade harikalar, Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya gidişi, oradan Burak’a binip semalara doğru uruc etmesi, geçmiş peygamberlerle görüşmesi, nihayet imkan ve vücub arası Kab-ı Kavseyn tabir edilen mahalde Zat-ı Zülcelal ile mülaki olması.

Geleneksel İslam’a göre Allah ile perdesiz, fasılasız ve aracısız sohbet etme şerefine nail olan tek peygamber Hz. Muhammed. Allah'ın Hz. Musa ile Tur-i Sina’daki mülakatı bile bazı hicaplar arkasından cereyan etti. Kelimetullah ile rüyetullah arasındaki fark bu. İki görüş var: Biri Hz. Aişe’den gelen rivayet, diğeri İbn-i Abbas’tan. Birinci rivayete göre Mirac bedeni değil, ruhani bir seyahat dolayısıyla Hz. Peygamber Mirac’ta Allah’ı görmedi. İkinci rivayete göre Mirac ruhani değil bedeni bir seyahat dolayısıyla Hz. Peygamber Mirac’ta Allah’ı dünya gözü ile bizzat gördü ve O’nunla konuştu.

Hz. Aişe’den mervi olan riyavet gerek metin gerek senet açısından daha sahih olmasına ve üstelik Kur’an’la daha muvafık olmasına rağmen nedense Müslümanların kahir ekseriyeti (sadece halk değil ulema dahil) ikinci rivayeti daha çok tercih etti, daha çok benimsedi. Bu temayülde tasavvufun büyük bir payı var. Süleyman Efendi’nin mevlidi Kuran’dan çok tasavvuf kaynaklı. Bir de peygamberimizin Mirac’ta şahit olduğu bazı şeyler var: zina yapanların, faiz yiyenlerin cehennemdeki acı halleri, dudakları zebanilerce makaslarla kesilen yalancılar. Ve cehennemi ağzına kadar doldurmuş feryatlar koparan zavallı ve bedbaht kadınlar. Dinlerken yüreği hopluyor insanın. Klasik dindarlığın bütün sermayesi işbu cehennem korkusu.

Cennet ve cehennem henüz kurulmadı ki sakinleri oraya gitsin? Bu sorunun gelenekçe verilmiş basit bir cevabı var: Allah gelecekte olacak bazı halleri Mirac’ta peygamberimize gösterdi. Kadınların cehennemde erkeklerden daha çok olmasının nedeni ise kadınların fitneci olması. Erkekler az mı fitneci? Mevcut rivayetler içinde kadınların aleyhinde de erkeklerin aleyhinde de bolca malzeme bulmak mümkün. Mirac’ta namazın kırk vakit olacakken Hz. Musa’nın araya girmesiyle son anda beş vakit olarak farz kılınması şeklinde Buhari'de geçen garip bir rivayet var. Bu tarz rivayetleri Kur’an ve akıl terazisine vurup tereddütsüzce reddedenler de var, temkinli yaklaşanlar da. Ben hala mütehayyirim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.