İdris Yılmaz kardeşim, aslen Konya’nın Yunak ilçesinin Odabaşı Köyündendir… Bir eğitimci olarak, okuma, yazma, düşünme, tefekkür etme ve cem ettiklerini amel sahasında fiiliyatta dönüştürme çaba ve gayreti içerisinde olan İdris Yılmaz kardeşim; bir vefa ehli olduğu kadar, İslam davasının yükümlülüğünü omuzlarındataşımayı dert edinmiş olup,tabir yerindeyse asrın gariplerindendir aynı zamanda!...Garipleri bilirsiniz hani! Ne mutlu gariplere diye, Nebevi müjdeyi hatırlayın! Evet, kendisiyle 2007 yılında tanıştığımızdan bu yana, yayımlanan her eserini bizzat adresime gönderip, İslam kardeşliği hukukuna riayet eden İdris yılmaz; şu anda Bursa ilimizde ikamet etmektedir.

                                Gemidekiler isimli eserini, Kısaca size şöyle tanıtmam mümkün: “Gemidekiler isimli eserin ilk baskısı 2004 yılında Bedir yayın evinde çıkmış olup; ikinci baskısı ise Yazarın Müşahid isimli kendi yayınevi olan Bursa’da çıkmış ve okurlarıyla buluşmuştur. Gemidekiler isimli eser, 7 bölüm, 92 konu ve 274 sayfadan oluşmaktadır! Gemidekiler isimli eseri, 0224 224 30 20 telefon numarasından temin edilebilmektedir. Malum olduğu üzere, arada bir; yakından tanıyıp da değer verdiğimiz değerli hocalarımızın, yazar ve şairlerimizin eserlerine, bu mütevazı köşemizde yer verip tanıtmaya gayret etmekteyiz.

                                Bundaki maksadımız, faydalı olduklarına kanaat getirdiğimiz eserleri; kitap meraklısı olan (özellikle genç) okurlara duyurmak, belki de buluşturmaktır. Gemidekiler isimli eserden bir pasaj: “Bu kitap, yirmi birinci asrına başında laçkalaşan şuurlara bir ihtarnamedir. Şuurun kendisi değil, şuuru hatırlatan, şuurun dinamiklerini gösteren bir yol haritası gibidir. Şuurun nefsani ilahlarla bloke edildiği, hakikatin yalan ve bühtanla sarmalandığı, hayal ve gölgelerin güneşi karartıp kalp hassasiyetini zifiri geceye çevirdiği günlerin girdabındayız.” (Arka kapak yazısı)

                                Eser; girişin 3’ncü sayfasında, Efendimiz (s.a.v)’in Hz. Eba Zerr-i Gifari’ye tavsiye, nasihat ve uyarı niteliğindeki şu hadis-i şerifle bizi karşılamaktadır: “Ya Eba Zer! Gemini yenile! Çünkü deniz derindir. Azığını tam al! Çünkü yol uzundur. Yükünü hafif tut! Çünkü geçit çok sarptır. Amelini ihlaslı yap! Çünkü Gözetleyici kalbine bakmaktadır.” (Deylemi, El-Firdevs:8368)

                                İdris Yılmaz kardeşimin eserleri, (Maruf, kırmızı yol, Muhammedi duruş, Divan, Asrın Efkârı, Sofra, vs.) Türki Cumhuriyetleri başta olmak üzere; birçok yerde gençler tarafından takip edilip okunmaktadırlar. “Arka kapak yazısı olarak verdiğimiz pasajın devamıyla, bitirelim İnşaallah: “Bana ne” deyip sosyal hayatı zehirleyen, “ben” deyip akraba, arkadaşlık, millet, ümmet münasebetini koparan, bir şuur, elbette kendini zehirleyen akrep misali şuurdur. Bu şuura hakikat hatırlatmalı. Dünya ve Ahiretin sebebi şuurdur. Şuur İmanla vardır. İman ilimle korunur. İlim, amelle anlam kazanır. Amel, ihlasla mükâfat görür. İhlas, zühd ve takvayla ortaya çıkar. Şuur, gafletin zıddı bir uyanıklık halidir. Kalbin hakikate açık olup, hayali hakikatten ayırma durumudur. Şuur, Hakk’a hazır olma konumudur. “Uyan, bütün işler Allah’a varır.” (Şura/53)

                                Gemide kalın, gemidekilerle yol alın! Kadirşinaslıkla EFENDİM. İYİ OKUMALAR. 25 Haziran 2020.

                               

                               

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.