İhvan-ı Müslimin (Müslüman Kardeşler)teşkilatı, lideri,yöntemi ve bıraktığı kayda değer gelenek bakımından İslami mücadele tarihindeana akımlardan olmayı hak etmiştir.

Kendisi de öğretmen olan Elbenna, topluma bir öğretmenedasıyla yaklaşan bir çizgi oluşturmayı başarmıştır.

Yıllar sonra, bünyesinden Seyyid Kutup gibi değerlişahsiyetler çıkaran hareket, aynı bünyeden çeşitli direniş hareketlerininçıkmasında da etken olmuştur.

Üstat Hasan Elbenna’nın 68. Şehadet yıldönümü ile İranDevriminin 38. Yılının da Şubat ayına denk gelmesi ve bölgemizde cereyan edensavaşların gidişatı ve etkenleri açısından önem arz etmesi bakımından bu ikiolguyu kısaca ele almanın yararlı olacağını düşündüm.

İlk kuruluş yıllarında İngilizlere karşı Mısır askerleriyleaynı safta savaşan İhvan, Mısır’daki rejim tarafından taltif edilmemiş; tamtersine iftira ve hakaretlere maruz kalmıştır. Elbette seküler bir rejiminİslam’ı kabul etmesi düşünülemez. Kullanıp yok etmeyi düşünebilirler. Ancakİhvan da bir taltif için ya da rejime destek için değil; Mısır’ın yabancılarıntasallutundan kurtulması için savaşmıştı. O günün İhvanının antiemperyalistçizgisi daha belirgindi.

Elbette İslami mücadelelerin barışçıl ve sivil temeldecereyan etmesi esastır ancak kimi yerlerde can güvenliğinin zorunlu kıldığıdurumlar kendini dayatmakta, bu durum da savunma/direniş hareketlerinindoğmasına neden olabilmektedir.

Ancak Mısır İhvanı’nın, onca katliam, idam ve ülkede yapılandarbeye rağmen savunma yapmamakta ısrarcı olması düşündürücüdür.

Son yıllarda artan batı saldırganlığı karşısında oluşturulanve teslimiyeti öğütleyen blok büyük oranda güç kaybetmiştir. İhvan ve Hamasgibi oluşumların zarar gördüğü bu çizgi önemli operasyonlara maruz kalmış,genetiği değişikliğe uğratılmıştır.

Düşmanla baş edilemeyeceği tezi, büyük tuzaklar barındıranbir ihanet çizgisidir.

Zira zillete götüren bir şiddet karşısında gerekli tepkiyigöstermemenin İslam fıkhında hoş karşılandığı söylenemez.

İran İslam Cumhuriyeti de 38. Yılı.

İslam Devrimi, birçok açıdan küresel etkilere neden olandeğişikliklere yol açmıştır.

Umutsuzluğa doğru yol alan Müslüman dünyanın kendine güvenkazanmasının önü açılmış, yenilemez denilen güçlerin yenilebileceği fikri degerçeklik kazanmıştır.

İran-Irak savaşı adı verilen sekiz yıllık saldırıya,Mezhepçilik yaptığı söylenerek, yayılmacılıkla suçlanarak önü kesilmeyeçalışılan devrim, sürekli ambargolara maruz kalmasına rağmen, mazlumlara yardımetmeyi sürdürmüş, her alanda yükselişini sürdürmeyi ve ayakta kalmayı, Müslümanümmetin umudu olmayı başarmıştır.

Devrim, Şah'ın baskıcı rejimini yıktığı gibi, bu çağdatarihte bir ülkenin gerçek anlamda bağımsızlığını kazanabileceğini de gösterenönemli bir örnek oldu.

Kapitalist küresel saldırganlığın arttığı ve dünyanınSiyonizm ve diğer sapkın fikir ve güçlerce daha da yaşanmaz hale getirildiğiçağımızda, İslam’ın önemi daha da artmaktadır. Bu da bizlere büyüksorumluluklar yüklemekte, bir yandan kurulan komplolar ve algı yönetimlerinekarşı durma yönündeki sorumluluğumuzu artırırken; öte yandan İslam’ı sahiplenmeve arındırmaya yönelik sorumluluklarımızı da önemli kılmaktadır.

Batı, “Sünni" dünya ile İslam devrimi arasında süreklive sürdürülebilir anlaşmazlıklar çıkararak, devrimin kökleşmesini engellemeyeçalıştı. Bunu büyük ölçüde de başardı. İhvan ve “Sünni” dünyanın bugünküdurdukları noktalar/konumlanmalar bunun somut göstergesi.

Batı, bu sayede İsrail’i düşman olmaktan çıkararak, İranİslam devrimini onun yerine koymayı başarmıştır.

Tüm barışçıl ve sivil yöntemlerine rağmen İhvan’a darbevurmuştur. İhvan’ın da, bir direniş örgütüne dönüşmesini engellemeyibaşarmıştır.

İnançlı kesimlerin siyaset yoluyla işgallerdenkurtulabileceklerine inandırmıştır. Daha ötesinde, teslimiyeti kabul ettirmeyikimi coğrafyalarda kimi kesimlere kabul ettirmeyi de başarmıştır.

Bu bakımdan, inançlı kesim, ilk asli genetiğine dönüpdikkatlice bakmalı, Seyyid Kutup’un uzlaşmasız çizgisinin neresinde olduklarınıirdelemelidirler.

Yine tüm inançlı kesimlerin, komşumuz Suriye başta olmaküzere, bölge olaylarına yaklaşımda, İran ve Türkiye’nin farklı saflardaolmasını başaran küresel güçlerin, uzun vadede neyi başarmış olduklarınıtefekkür etmelerinde yarar var.

Rabbim tüm mazlumların, inananların, İslam’ın yardımcısıolsun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner6