Firavunları ve Nemrutları bol olan birasırda yaşamaktayız. İnsanların metelik ve akçe için, birbirlerinin kanına veırzına geçtikleri; ahlak ve edep kurallarının hiçe sayıldığı, nikâhsızbirlikteliklerin moda olup sıradanlaştığı, kaygan bir zeminve tehlikelerle dolubir süreçten geçmekteyiz. Mahremiyetlerin hiçe sayıldığı kadınlı erkeklieğlence mekânların, şehvetlerine esir düşen insanlarla dolup taştığı,günahların yadırganmadığı, her türlü kötülüğün işlendiği, Avrupalıkefereyi bileharam ve kötülük işlemekte geride bırakanların el üstünde tutulduğu, sevgilerinmenfaat odaklı ve mevsimlik, aşkların gündelik ve belden aşağı olduğu zifiri karanlıkbir zamandiliminden geçmekteyiz!...

  Böylebir ortamda,böyle topluluklardayaşayan bendeMüslümanlardanımdiyen herkese düşenvazife; sevdiklerini hak için sevmesi, buğz ettiklerinden de hak içinuzaklaşması; şartlar ne olursa olsun, her yerde İslami duruşlarını koruyupbozmamalarıdır… Kişi sevdiklerini ve yol (dava) arkadaşlarını iyi seçmediği seçemediğizaman; kendisiyle yol gittiklerini yarı yolda kaybedeceği gibi yolunu da hedefinide şaşırmaya mahkûm olur… Çünkü bizim mesleğimizde (meşrebimizde), yaratılanıyaratandan ötürü sevmek prensibi vardır. Ancak, İslam davamıza icabeti olanlarıkardeşlerimiz; icabet etmemiş bulunanlara iseİslam mesajının davetiniulaştırıpanlatmakla yükümlü olduğumuzu unutmamalıyız…

   Şu üç günlük dünya hayatımızda kullukiçin gönderilmişolduğumuzu aklımızdan hiçbir zaman çıkarmadan, İslami esaslara göre yaşamımızıdüzenlemek zorundayız… “Kişi sevdiğiyle beraberdir, kişi sevdiğinindinindedir.” Risalet ve Nübüvvet çeşmesinden bize bir ab-ı hayat gibi sunulanmesajda; kimleri nasıl ve niçin dost edinip edinmeyeceğimiz bize günün aydınlıkyüzü gibi anlatmaktadır… Şufani dünya hayatının cilveleri, size bize çok cazipgelebilir ve siz de biz de ona gönüllerimizi kaptırmakla; asıl olanmaksadımızdan uzaklaşabiliriz ALLAH muhafaza. Böyle bir tehlikeyle baş başakalmamak için, yolumuzu ve yol arkadaşlarımızı, hedef ve azığımızı iyi seçmekzorundayız ki, murad edilen menzile ulaşabilelim.

  Ebu Musa El-Eş’ ari (r.a)’den rivayettegöre, Nebi Sallallahü aleyhi vessellem: “İnsan sevdiğiyle beraberdir.”Buyurmuştur. Başak bir rivayette: “Resul-i Ekrem’e (s.a.v): “Ya Resulullah, biradam bir kavmi sever, fakat onlar payesine varamazsa ne buyurursunuz? Diyesorulduğunda: “-İnsan sevdiğiyle beraberdir.” Buyurmuşlardır. (R. Salihin:hadis no:367 Buhari ve Müslim) Yani, siz bir kavmi veya bir ırkı sevip vesavunursanız, onlar namına bir şey yapmasanız dahi; onlardansınız. Daha açıkbir ifadeyle, kişi sevip savunduğuırkı veya başka her hangi bir kavmi,İslami değerlerinönüne koyarsa şayet; işte bu gibi insanlar için, söylenecek tek söz şudur: “Sizyarın ne bu dinin kurallarıyla, ne de bu yüce din için hayatlarını fedaedenlerle birlikte asla birlikte olamayacaksınız! Aksine sevip savunduğunuzkavmiyetçi güruhla, savunucusu olduğunuzideolojilerinizle; İslami değerleresaldıranlarakarşı göz yumup ses çıkarmadığınız için onlarla birlikte haşir neşirolacaksınız demektir.

  Zaten dikkat edilirse, Hadisi Şerif’teSahabe: Ya Resulullah (s.a.v)! Bir adam bir kavmi sever de ama onlar hesabınahiçbir şey yapmazsa ne olur sorusuna; “Kişi sevdiğiyle beraberdir” cevabınıvermiştir!...Günümüzde, Müslüman olduklarını iddia etmelerine rağmen,Avrupa keferesinin yaşam tarzını sevip savunanın; ırkını savunup başka ırklarıküçük görenin, Müslümanlarla birlikte değil de Müslümanlara karşı olanlarla birliktehareket edenlerin; her vesileyle İslami bir kimlik yerine beşeriyet mezhebinemensup olanların kimlik ve tezlerini savunup taşımaktan gurur duyanların;“İslam diniyle ve hakiki Müslümanlarla nasıl bir alaka ve yakınlıkları olabilirki???

  AdamAvrupalı gibi giyinip yaşıyor, Avrupalı’ nın ağzıyla konuşuyor, ırkçılıkyapıyor, Kur’an’ın ve Müslümanların yanında değil de; bunlara karşı olanlarınyanında yer alıyorsa hiç şüphesiz; yarın onlarla birlikte olacaktır… Bunu başkatürlü anlamanın, izah etmenin ve yorumlamanın izahtarzı var mıdır? Yoktur… Kişidünyada kimi kimleri severse; kıyamet gününde de onlarla birlikte olacaklardır.Mesele bu kadar basitve açıktır anlayana! “Onlara gelin yeryüzünde fitne vefesat çıkarmakla ifsat etmeyin denildiğinde, onlar biz sadece ıslah edicilerizcevabını verirler. Dikkat edin onlar fitnecilerin ve ifsat edicilerin takendileridir, fakat şuur etmezler.” İlahi mesajda dikkatlerimizin çekildiğinokta; iyi görünüp kötülükte sınır tanımayanların tehlikelerine karşıkorunmamızdır… Çünkü İnsanlara ve topluma zarar veren her şey aynı zamanda birfitneve fesattır… Hayatlarını sadece beşeri ideolojilere göre programlayan vebu gayeden başka, herhangi bir gaye gütmeyenlerin; yaptıkları göstermelikibadetleri de, savundukları sözde Müslümanlıkları da kendilerineasla faydavermeyecektir. Neden? Çünkü kişi sevdiğinin dini üzerindedir… Hüküm budur! Vesselam! 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.