Geçen Pazartesiakşamı okulumuzda hepimizi sarsan çok elim bir olay gerçekleşti. 11. Sınıftaokuyan ve okulumuzun pansiyonunda kalan bir öğrencimiz,herkesin yemekhaneyeindiği sırada gizlice ayrılarak kaldığı odanın ranza demirine bağladığıeşarbıyla intihar etti. Öncelikle öğrencimize Allah’tan rahmet, kederliailesine başsağlığı ve sabır dilerim.

Sakin, güleryüzlü, başarılı ve tertemiz bir öğrencimizdi. Okul yönetimi, öğretmenleri vearkadaşları olarak böyle bir şey yapabileceği hiç birimizin aklının ucundanbile geçmezdi,“şundan olabilir” diyebileceğimiz hiçbir sebep bulamadık. Dışayansıyan hiçbir şey olmayınca da iç alemini bilemezdik. İnsanın iç dünyasındaneler olup bittiğini Rabbinden başkası bilemez.

Aklı başındaolduğu halde kişinin canına kıyması dinimize göre büyük günahlardandır.Öğrencimizin intiharında sorumluluk sebebi olan aklın işlevsiz kaldığınıdüşünüyor ve öyle olmasını ümit ediyoruz.

Açık ve güneşliiken aniden kapanan hava gibi, okulumuzun her günkü neşeli vaziyeti bir hüzüniklimine dönüştü. Gün boyu bu elim olaydan etkilenen öğrencileri tesellietmekle uğraştık. Herkesin yüreği yaralıydı ama en çok etkilenenler, en yakınarkadaşları olan oda, sınıf ve sıra arkadaşlarıydı.En çok etkilenenlerden biride Kübra adındaki sıra arkadaşıydı. Bir öğrencimiz ağlamaklı olarak, banasordu: “Kübra’yı gördünüz mü?” Ben “Hayır!” deyince, “Onagidin, teselli edin!” diyebildi. Hemen onu aradım, ağlamaktan yüzü gözüşişmiş bir halde buldum, teselli etmeye çalıştım. Diğer öğretmenler gibi sesimboğazımda düğümleniyordu.

Bana göre bu hazinolayda ne okul idaresinin, ne pansiyon görevlilerinin, ne öğretmenlerin ne dearkadaşlarının ihmali ya da en ufak bir etkisi yoktur. Başta okul müdürümüzolmak üzere bütün idarecilerimiz öğrencilere karşı aile samimiyeti kadar birşefkat ve yakınlık içindedirler. Öğretmenlerin öğrencilere yönelik şefkati veilgisi de kendi çocuklarından ve kardeşlerinden farksızdır. Bu okuldabulunduğum üç yıllık sürede edindiğim izlenim budur. Okulumuzun pansiyonu datemizlik, rahatlık, düzen, yemeklerin yeterlilik ve beğenilme durumu itibariylebeş yıldızlı otel konforundadır. Pansiyon sorumlusu müdür yardımcımız, nöbetçiöğretmenlerimiz ve diğer görevlilerimizin de öğrencilerin rahat ve güveni içinher türlü hassasiyeti gösterdiklerini rahatlıkla söyleyebilirim. Hatta müdüryardımcımız Hatice Hanım’ın, anne şefkatiyle öğrencilerin söküklerini elleriylediktiğine bizzat şahit olmuşumdur. 30 yıllık öğretmenlik hayatımda birçok okul pansiyonugörmüş ve Lisede pansiyonda yetişmiş biri olarak itiraf etmeliyim ki, FatmaZehra Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi pansiyonu kadar temiz, güvenli, korunaklıve tüm imkânların öğrenciler için seferber edildiği başka bir pansiyongörmedim.

Bütün bunlararağmen bu intiharın sebebi neydi? Doğrusu zahiri bir sebep bulamadık. Basındanöğrendiğimize göre Şanlıurfa’da intihar vakalarında artış olmuştu. muhtelifsemtlerde o gün üç intihar gerçekleşmişti.

Görünür birsebebi tespit edilemeyen intiharların, kanaatimce zahiri olmayan sebepleri vardır.Önemli gördüğüm bazılarını sunmak istiyorum:

1-Bütünintiharların temelinde aklın işlevsiz kalması, bazı heves ve duyguları kontrol edememesiyatıyor. Akıl, koruyucu bir güç iken, bu durumda zarar verici bir tehdit olur.

2-İntiharakalkışan hiç kimse ölümün dönüşü olmayan bir yol olduğunu düşünemez. İçdünyasında hedef seçtiği kimselere bir mesaj vereceğini, bütün dikkatleriüzerine çekip herkesi kendisiyle ilgilendireceğini düşünür ama bu dünyaya birdaha dönmeyeceğini düşünmez. Bu kısım, düşüncesinde karanlık ve kapalıdır.Ayrıca ölüm acısını da hiç hesap etmez. Şeytan, bir şov yaparak tekrar bu dünyahayatına devam edeceğini zannını verir.İğneden bile korkanların ölüme teşebbüsetmeleri bundandır. İntihar teşebbüsünde ölüm acısını hissetmeye başladığındason anda kurtarılarak hayata dönenlerin çoğunluğu bir daha intiharakalkışmamıştır.

Ölüm her canlıiçin kaçınılmaz bir gerçek olduğu halde, insan ölüme tam olarak inanmamaktadır.Hiçkimse ölümü kendisine yakıştırmaz. Her bir ölüm haberi duyduğunda tedirginlikoluşur ama “o ben değilim, ben ölmem!” vehmi ruhunu kaplar. Ruh ebedi özellikteyaratıldığı için, ölümü istemiyor. Bu nedenle duygulara “ölümü kabullenmeme”kuruntusu sinmiştir.

3-Aşırışımartılarak yetiştirilen çocukların belli bir zaman sonra şımartıcı ilgilerinkesilmesi, iç dünyasında bir krize neden olur. Çocuğun sütten kesilmesi ya daemziğe alıştırılmış çocuğun aniden emzikten kesilmesi hayli zor ve sıkıntılıdır.Uyuşturucuya alışmış bir bünyenin aniden uyuşturucudan kopmasının krize yolaçması gibi, şımarıklık da bunalıma sebep olabilir. Çünkü şımarıklık da birçeşit uyuşturucudur.

4-İnsan, hoşunagitmeyen veya zararlı gördüğü her duruma tepki gösterir, bu sayede onlardankorunmuş olur. Aklın veya inancın direktifleriyle tepki gerektiren durumlaratepkisiz kalması herhangi bir zarara yol açmaz. Ama tepkisizlik akıl ve inancadayanmayan sadece toplum baskısı veya zorbalık tehdidiyle olursa, düşüncenin demüdahalesiyle onurunu rencide edilmiş hisseder, iç dünyasına ateş düşürür. Budurum, intihara kadar götüren bir bunalıma yol açar.Çünkü tepki vermek istediğihalde gücünün yetmemesi fakat bunu da içine sindirememesi ve kabullenememesimüthiş bir baskı oluşturur. Dönüşü olmayan karanlık bir tünele girip hiçbirçıkış ışığı bulamamak gibi bir tazyik ve korku yaşatır.İntihara kadar götürençok hazin sonuçları vardır.

Kül altındagizlenmiş ateş gibi sıkıntılarını içinde hapseden, yüreğindeki ağlamaları yüzündekigülümsemeyle gizleyen gençlere özellikle dikkat etmeliyiz. Unutulmamalıdır ki “muzmermaraz, daha muzırıdır: gizlenmiş hastalık daha fazla zarar vericidir.” Aileve okul el birliğiyle gençlerimize güçlü bir iman ve bilinç kazandırmayaçalışmalıyız.  İçleriyle, dışlarıyla,çevreleriyle barışık olmaları için fitnelerden, şeytanlardan ve kötütutkulardan uzak tutulmaları gerekir. Bununla ilgili tedbirlerin alınmasındaokula, aileye ve devlete düşen görevler vardır.

Keşke bu hazinolay gerçekleşmeseydi. Ama elden bir şey gelmeyen bu tür durumlar için Allah’ateslim olup sabır dilemekten başka bir çare yoktur. Kadere rıza, kazaya teslimİslam’ın şiarıdır. Vefat eden öğrencimizin ailesine okulca en içten sabırdileklerimizi sunuyoruz. Allah yar ve yardımcıları olsun. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.