Her şeyimiz sahte. Muhalefette iken savunduklarımızın iktidar olunca hiçbir kıymet-iharbiyesi kalmıyor. Tutarlılık, şeffaflık, hak, adalet, ehliyet, liyakat koronadan çakar gibi kaçtığımız şeyler. Dün hararetle savunduğumuz değerleri bugün rahatlıkla tekzip edebiliyoruz. Bunları yaparken İslam’dan referans koparma işini unutmuyoruz hiç. İslam’dan demokrasi çıkar, teokrasi çıkar, nomokrasi çıkar, fetih çıkar, kılıç hakkı çıkar, lanet çıkar. Yeter kiçıkarmak istesin insan.

Yirmi birinci yüzyılın birinci çeyreğini bitirmek üzereyken üzerinde ehemmiyetle durduğumuz husus kılıç hakkı. Kılıç sonucu alınan şeyler hak mıdır, gasp mıdır? Bunu dünün hiçbir mücahidi kendine sormaya cesaret edemiyor nedense. Anlaşılan herşey çekici bir retorikten ibaret imiş. İslam barış ve sevgi dinidir, dinde zorlama yoktur, islam’da saldırı savaşı yoktur… Bunlar içi boş dışı süslü retorikler sadece. 

“İslam kılıç dinidir” diyen oryantalistler haklı çıkmadı mı şimdi? İslam’ı çağın idrakine söyletmek için girişilen iyi niyetli bütün savunmacı çabalar gerçeklerin üstünü yorum ve tevil marifetiyle örtmekten başka bir şeye yaramadı. Yaşanan savaş İslam ile küfrün savaşı değil, bir İslami yorum ile başka bir İslami yorumun savaşıdır. Burada belirleyici ve tayin edici olan İslam’ın ana kaynaklarına yatkınlık ve yakınlık değil, hangi yorumun gücü arkasına alıp almadığıdır. 

“İslam”da şu var bu yok” şeklindeki bütün ilahiyat tartışmaları hikaye. İsteyince her şey var, istemeyince hiçbir şey yok çünkü. Kılıç olmasaydı bugün Anadolu diyar-ı İslam olmazdı. Bunu inkar edebilecek tek bir akl-ı selim var mı? İslam adaletten çok sembollerdir, ritüellerdir. Onun için bir sembol hatırına nice adaletler görünmez hale getirilebiliyor.

İslam’ı günün şartları muvacehesinde pir-ü pak göstermeye çalışan kıymetli ilahiyatçılarımız şunu iyi bilsinler ki gözünü kapamakla gündüz gece olmuyor.Kıytırık bir tevil ile koca bir tarih gömülmüyor. İslam’da kölelik var, cariyelik var, çok evlilik var, fetih var, ganimet var, kılıç var, kılıç hakkı var. Çağın idrakine söyletmek için ne kadar eğip bükerseniz bunların hepsinin kitapta yeri var.

Burada dürüst olmak gerekirse çağın idrakine İslam’ı söyletmenin tek yolu vasat tarihselcilik bence.İslam adına sahih bir zemine ayak basılmak isteniyorsa eğer. Bunun dışında sağduyulu aklın işaret edebileceği mecra korkarım ki deizm veya negatif ateizm olacak gibi.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Iso 10 ay önce

Aslında uzun mesele. Nereden tutula? Nereden başlalana, bilinmez.

Avatar
Fuzuli 5 ay önce

Çok güzel bir fotoğraf çekmişsiniz tşk