Şanlıurfa'da yaklaşık üç yıldır meclis toplantılarını takip ediyorum.

Kent ile ilgili önemli kararların gündeme geldiği, karara bağlandığı, tartışıldığı... Meclis toplantıları her ayın ilk haftası 13 ilçede başlıyor. İlk hafta yapılan toplantının ardından Büyükşehir Belediye Meclisine havale edilen birçok konu, her ayın ikinci haftası da Büyükşehir Meclis Toplantısıyla gündeme geliyor.

Bir dönemin çok tartışılan 'Kaşmer Dağının imara açılması' kararı da bu toplantılardan biriyle karara bağlanmıştı. Ve bunun gibi bir birçok karar: Tarım işçileri, taziye evleri, ulaşım, tapu sorunları, imar izinleri, trambüs, yeşil alanlar, eğitim, sağlık...

Şanlıurfa’ya dair aklınıza gelebilecek birçok konu meclis gündemine taşınıyor. Kimi zaman karara bağlanan sorunlar, kimi zaman da sonuçsuz kalıyor. Son aylarda ise birçok kararın sonuçsuz kaldığını net bir şekilde söyleyebiliriz. Bir dönem Urfa'ya dair önemli kararların alındığı mecliste, son günlerdeki durağanlık artık dikkatlerden de kaçmıyor. Dikkatlerden kaçmadığı gibi yapılan haberlere de bu yansıyor.

Nasıl mı yansıyor?

Aradaki farkı şöyle aktarayım size. Bir zamanlar şehir hastanesinin, yol-trafik sorunlarının ve yukarıda saydığım birçok konunun gündeme geldiği mecliste, son zamanlarda duyduğunuzda "Yok artık!" diyeceğiniz önergeler görüşülüyor.

Bunlardan birine de şöyle örnek vereyim.

Geçtiğimiz gün bir ilçe belediyesinin meclis toplantısını takip ettim. Bazı meclis üyelerinin verdiği soru önergesi şu şekildeydi:

- Madde bağımlılığıyla mücadelede önemli bir konu olan narkotik şubede köpeklerin kullanılması hangi yönetmeliğe dayanmaktadır? Köpeklerin eğitim süreçleri nelerdir?

Gelen yanıt ise, "Günümüzde insanların can dostu olan köpeklerin pek çok yararı ve yaşantımıza katkısı olurken, bunların en önemlilerinden olan narkotik köpekleri, uyuşturucu ile mücadele içindedir. Narkotik Şube köpeklerini kullanılması yasallaştırılmıştır. Bir K9 köpeği 3.66 derinliğinde görülmüş bir insanın kokusunu alabilir. K9 köpekleri bir insandan 4 kat daha hızlı arama yapar. Oyun oynama isteği çok yüksek seviyede olan köpekler, narkotik eğitiminde başarılı olurlar ve görevlerini en iyi şekilde yerine getirirler. Yapılan inceleme ile önergeniz sonuca bağlanmıştır" oldu.

Şimdi soruyorum: Bir meclis üyesi bu sorunun yanıtını neden merak eder? Hele de kentin bu kadar sorunu varken... Eğitim, sağlık, turizm, ulaşım, yeşil alan, madde bağımlılığı… Bu noktalarda yaşanan sorunlara yönelik bir soru önergesi vermek çok mu zor? Narkotik köpeklerinin hangi yönetmeliğe göre kullanıldığını öğrenmek hayatımızda ne değiştirdi? Bundan bize ne? Şanlıurfalılara ne?

Evet, bu son gittiğim toplantılardan sadece birine örnek.

Meclis gündemini meşgul eden garip soruların yanı sıra bir sorunun da katılım noktasında yaşandığını düşünüyorum. Toplantıya katılmayan üyelerin veya başkanların gelmedikleri gün için de imza atması gibi...

Şimdi imza atsalar ne olacak ki diye düşünüyor olabilirsiniz. Toplantıya katılan her üye, oturum başı belirli bir ücret alıyor. Vatandaşı temsil edip, sorunlarını dile getirmesi gereken üyelerin hem toplantıya katılmayıp hem de bunun için ücret alması ne kadar doğru? Ve bunu zaman zaman belediye başkanlarının da yaptığını düşünün…

Hep deriz ya, "Sahipsiz Şanlıurfa" diye. Sahipsiz olan Şanlıurfa değil, biz Şanlıurfa'ya sahip çıkamıyoruz. Ben de bir vatandaş olarak, benim sorunlarımı dile getirmeyen üyelerin o koltukları meşgul etmesini istemiyorum. Hangi konuya değinsek bin ah işittiğimiz kentte sorunlara çözüm arama zahmetine bile girmeyen "bazı" üyelerin, vatandaşı temsiliyeti bu noktada tartışılır. Özellikle, sorunların baş gösterdiği bugünlerde "görmedim, duymadım, bilmiyorum"u oynayan üyeler, tüm partiler tarafından gözden geçirilmeli.

Çünkü bu kentin internette bir "tık" ile ulaşılabilecek cevaplardan daha önemli sorunları var. Narkotik köpeklerinin kullanılmasının dayandığı yönetmelikten daha önemli olan. Cevabı verilmeyen, çözümü aranmayan...

Bu kent, bir iki fotoğraf karesinde fazla görünmek için verdiği mücadeleyi sorunları dile getirmekten yana göstermeyen üyelerden daha iyisini hak ediyor, hak ediyoruz. Sorunların dile getirilmediği, geçiştirildiği bir toplantının Urfa'ya da Urfalılara da bir faydası olmaz!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aziz ekemen 1 yıl önce

Helal olsun
Çok güzel tespitler
Dediginiz gibi bu daha gördükleriniz
Ya gormedikleriniz..
Urfamiz sahipsiz