‘’Allah eşi konusunda seninle tartışan veAllah’a şikâyette bulunan kadının sözünü işitti. Allah, muhaveriniziduymaktaydı. Çünkü o işitir ve görür.’’  (Mücadele Suresi: 1 ) Allah, hakkını arayankadının çabasına karşılık verdi. Medine toplumunda ezilen ve ötelenen kadının,  kadınlık onurunu ve gururunu dikkate alanAllah’tır. Allah, kadının feryadını, sessiz çığlıklarını duymuş, derdine derman bulmuştur.

   Peki, o kadın neyin mücadelesini veriyordu?Kimin karşısında veriyordu?  O kadın,resulün Medine’de bulunduğu dönemde o toplumda kadın olmanın, eş olmanın, anneolmanın zorluğunu haykırıyordu Hz. Muhammed’in karşısında. O kadın takdireşayan direnişiyle tüm nesillere özelikle de kadınlara örnek olacak nadidekişiliklerden biriydi. Binyıllarca yıldır süregelen erkek hegemonyasıiçerisinde kıskıvrak yakalanmış bir halde yüzüstü terk edilen ve kendikadınlık sorunları ile yapayalnız bırakılan onurunu ve gururunu arayan kadınınhaykırışını ve sesini Allah işitti. Bu, zımnen kadını cinsel bir meta halinedönüştüren erkek zihniyetine verilmiş bir ültimatom ve vahyin insan cinsinin ennarin, en nazik, en zayıf halkasını unutmadığını, koruduğunu, dikkate aldığını;kadının tek savunucusunun Allah olduğunu bildiren bir ayet aynı zamanda. Buayet Allah’ın, kadının aşağılanan, çiğnenen onurunun ve ötelenen haklarınınsavunuluculuğunu üstlendiğinin açıkça beyanıdır. Kim kadının toplumsalferyadını işitiyorsa, derdini dinliyorsa, derman olmaya çalışıyorsa, bilsin ki,Allahın vahiysel bilincine erişmiştir. Bu sure kadın hakları beyannamesinin enönemli ilke ve prensibini ihtiva eder!  Nedir o? Adı üstünde kadın ve mücadele. Bu şudemektir. Kadın Haklarının en önemli etabı mücadeledir.  Ey kadınlar topluluğu, erkeklere karşı mücadeleetmeden özgün haklarınızı kazanamazsınız mesajıdır.

   Kur’an bazen küçük bir örnekle büyük fotoğrafadikkat çeker. Kadın haklarının korunması Kur’an’ın bir numarada ele aldığı birhak vecibedir. Ne yazık ki, bu gün dünyanın geldiği noktaya baktığımızda insanlarınhırslarına yenik düşüp, daha konforlu bir hayat için, kadına hiç acımadan, kadınıbir meta, bir obje olarak gördüğünü, onu tüm işlerinde kullandığını acı birşekilde müşahede etmekteyiz. İhtirasları uğruna, vahşice, gelecekleri,onurları, annelik olgusu çalınan kadınları hiç kimse duymuyor, görmüyor. Kadınlarher an savaşta ölen çocuklar doğuruyorlar.  Arz inim inim inliyor, vurulan masumçocukların korku dolu çığlıklarından; annelerin geceye saldıkları sesizahlarından…  Acaba bunca felaket, verilenemanete ihanet edildiği için olabilir mi?

  Hani kadınerkeğe verilmiş bir emanetti ya!  


Not: Katkılarından dolayı Ender kardeşime teşekkür ederim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.