Akşam yemeği ile sabah kahvaltısı arasında çok uzun bir süre vardır. (Akşam yemeği 19.00 da yenilmişse ve kahvaltı da 08.00 da yapılıyorsa On üç saatlik bir süre geçmiş olur.) Bu süre içerisinde kan şekerinin düşmesi gerçekleşir. Kan şekerinin düşmesi ise insanın kendisini yorgun hissetmesine yol açar. Sabah uyandığında üzerinde bir ağırlık olduğu hissi bunun bir sonucudur.

Günlük hayata zinde bir şekilde başlamak gün içinde yapılacak aktivitelerin ve faaliyetlerin tam ve sağlıklı yapılabilmesinin yanında, beyin faaliyetleri (hatırlama, anlama, algılama vb.) üzerinde de kahvaltının çok büyük etkisi vardır. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Aynı zamanda günün en çok atlatılan öğünü haline gelmiştir. Bunun en önemli sebebi insanların sabahları açlık hissetmediklerine kendilerini şartlandırmalarıdır. Bunun da nedeni Yirmi dört saatlik zaman diliminin özellikle akşamdan sonraki yani gecenin düzensiz kullanılmasıdır. Geç saatlere kadar uyanık kalan insan gece uyuduktan sonra dinlenme ihtiyacını karşılamak üzere zamanı ötelemektedir. Daha açık bir ifade ile gece erken yatan bir kişi sabah erken kalkması daha kolay olur. Zira tam dinlenmiş olarak herhangi bir uyarılmaya gerek duyulmadan kendiliğinden uyanır. Bu durumda dinlenme ihtiyacı giderilmiş olur ve yeni güne başlamak için gerekli besin maddeleri ihtiyacını hissetmeye yani acıkmaya başlar. Bu sayede kahvaltı yapmada zorlanmaz.

Sabah namazına kalkan bir kişi namazdan sonra uyumazsa kahvaltı saatine kadar acıktığını hisseder ve kahvaltıda yiyecekleri yemekte iştah sorunu yaşamaz. Aynı zamanda güne hazırlıklı başlayacağından işinde daha verimli, okulunda daha başarılı olur. Özellikle öğrencilerin ve önemli vazifeleri ifa eden çalışanların bu duruma daha dikkat etmeleri gerekir. Kahvaltı yapmadan güne başlamak, beyin fonksiyonlarının yeterince aktif olmamasından dolayı verimliliği düşürür, başarıyı engeller, insanların hata yapma riskini arttırır. Öğretmen ders anlatırken, öğrenci dinlerken ve anlamaya çalışırken, doktor hastasının hastalığını teşhis etmeye çalışırken zorlanabilir.

Sabah namazını kıldıktan sonra veya bu saatte uyanan bir kişi tekrar uyumadan güne hazırlanırsa, düzenli bir kahvaltı yapmada zorlanmaz. Aynı zamanda işine gitmek için erken çıkmış olur, işine geç kalma gibi bir sıkıntı yaşamaz, acele etmez, trafiği olumsuz etkilemez, asabi olmaz, gördükleri insanlara temenna eder, esnaf ise müşterilerine, Öğretmen ise öğrencilerine, doktor ise hastalarına, hasta ise sıra bekleyen diğer hastalara karşı ve doktorlara karşı hoşgörü içinde daha olumlu bir diyalog içinde olur. Kısacası, hem güzel yaşar, hem güzel düşünür ve hem de hayatından lezzet alır.

Kişi, uyandıktan sonra güne canlı ve zinde bir şekilde başlaması gerekir. Zinde bir gün geçirmek için yapılması gereken, güne erken başlamak. Ardından güzel bir kahvaltı ve spor yapmaktır. Sabah namazına kalkmakla bütün bunlar zaten yapılmış olacaktır. Zira, sabah namazı vakti imsak ile güneşin doğması arasındaki vakittir.(Takvimde belirtilen güneşin doğuş saati) Namaz için kalkıldığında güne erken başlanmış olur. Namaz ile hayati önem arz eden egzersizler yapıldığından spor ihtiyacı da karşılanmış olur. Bundan sonra iştahla yenen bir kahvaltı kaçınılmaz olur. Ezcümle Sabah namazı vakti, günlük hayatın start aldığı bir vakittir.   

Güne iyi bir kahvaltı ile başlamanın bütün bireylerde önemli yararlarının olduğunu

Öğün atlanmasının ve özellikle Kahvaltı yapmama veya geç kahvaltı yapmanın birçok sakıncaları olduğu bir gerçektir. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkün olur.

1-Vücutta metabolizma hızı gece boyu düşer. Metabolizma hızı kahvaltı ile önemli ölçüde artar. (Uyandıktan sonra bir saate kadar kahvaltı etmek metabolizmanızın iyi çalışması için gereklidir.)

2- Uzmanlar kahvaltı yapmamanın kilo artışı sağladığı yönünde görüş bildirmektedir. .

3-Guatr riski artabilir(Tiroid enzim aktivitesi azalır.)

4Kahvaltının yapılmaması ile Kolesterol artışı olabilir.

5-Şeker hastalığı riski artar.

6-Hipertansiyon riski gelişebilir.

            Sağlıklı insanlar için kahvaltıda Yoğurt, Peynir, Yumurta, Ekmek, domates, salatalık, Biber gibi bir sebze, açık çay gibi içecekler, zeytin gibi yiyecekleri bulunması uygundur. Çocukların enerji ihtiyaçlarını karşılama açısından kahvaltıda enerji içeriği yüksek tahin, pekmez bal, v.b doğal gıdaların olması vücudun güne daha hızlı hazırlanmasında etkili olabilir. Herhangi bir hastalığı olan kişilerde diğer öğünlerde olduğu gibi kahvaltıda da doktor ve diyetisyenlerin tavsiyeleri doğrultusunda yiyecek belirlenmeli ve bu kesinlikle göz ardı edilmemelidir

            Kahvaltı, çalışan insanlar ve öğrenciler için mutlaka evde yapılması ve yenilmesi gereken bir öğündür. Bir çok kişi kahvaltısını evde yapmayarak İşyerlerinde, dükkanlarda devlet memuru olanlar da çalıştıkları dairelerde kahvaltı yapmak gibi bir alışkanlık edinmişlerdir ki bu durum son derece sakıncalıdır. Zira evinde kahvaltı yapmayarak iş saatinde işyerinde yapılan kahvaltıda geçen süre mesaiden çalınan bir süredir. Bir çok devlet dairesinde memurların kahvaltı yapmak amacıyla vatandaşları beklettiklerine şahit olmak mümkündür.    

            Ayrıca kahvaltı yapmayana kadar hemen hemen bütün insanların gece boyunca  boş kalan midelerinden ve ağızlarından kötü kokuların gelme ihtimali yüksektir. Ne kadar ağız ve diş fırçalansa dahi kahvaltı yapmadan bu kötü kokuların giderilmesi zordur. Bundan dolayı kahvaltısını evinde yapmadan çıkan kişilerin Toplu taşıma araçlarında ağız kokusu ile insanlara rahatsızlık verdikleri bir gerçektir.

           

Afiyette kalın

samburek47@gmail.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.