Urfa olarak çok önemli amahiç gündeme gelmeyen bir sorunumuz daha var. Aşiret ileri gelenlerinin kanüzerinden işgüzarlık yapması…

Kan davaları, düğün, seçimgibi ortamlarda başrol oynayan ve çoğu zaman hayırlı işlere vesile olan aşiretileri gelenlerinin çok kötüsü, çok vicdansızı, çok kansızı da var. Bunlar enkötü durumlardan bile kişisel hesabı yapıp rant elde eden işgüzarlardır.

Lafı çok uzatmadan, haberyaparken karşılaştığım olaylardan sadece birisinden bahsetsem toplumumuzdakihangi zararlı mahluklardan bahsettiğim çok iyi anlaşılır. İsim, tarih ve tamadres vermeyeceğim, -ki hem hikayemizdekiitler durduk yere havlamasın hem de hikayedeki garibanlar rencide olmasın-.

Sırrın’da yaklaşık 4 yılönce belediyenin iş yaptırdığı firma, ihmali yüzünden gariban bir aileninçocuğunun ölümüne sebep oldu. Gerek aile gerek kamuoyu gerekse de basın olarakbelediye muhatap alınarak suçlanmıştı. Çünkü yüklenici firmayı bulanbelediyeydi ve dolaylı da olsa kendi çalışanı sayılırdı. Her ne kadar yasalolarak belediye işin içinden sıyrılmayı başarsa da, kamuoyunun kendisinisuçlamasından kurtulamayacaktı.

Kamuoyu belediyeyisuçladıkça belediye de yüklenici fırmaya yükleniyordu. Yüklenici firma da ‘Urfausulu’ yaptı. Önce ailenin mensubu olduğu aşireti tespit etti. Sonra o aşiretin“akil adamlarını” değil işgüzarlarını buldu. Maddi anlamda üzerlerine düşeniyerine getirmeye hazır olduklarını; buna karşılık ailenin şikayetçi olmamasınıve basına konuşup belediyeyi zor duruma koymamasını istediklerini iletti.

İşgüzar normalde hiçbirzaman bu gariban ailenin yüzüne bakmazken, para kokusunu alınca 3 gün boyuncabu gariban ailenin taziyesinden kalkmadı. Taziyedeyken yavaş yavaş çocuğunacılı anne ve babasını durumu kabullenmelerine alıştırmaya çalıştı. Herkonuştuğunda o çirkin yüzünü “Takdir-i ilahi” sözünün arkasına gizlemeyeçalıştı. 3’üncü günün sonunda baklayı ağzından çkardı. “Ölenle ölünmüyor, karşıtaraf da çok üzülüyor, ellerinden gelen ne varsa yapmak istiyorlar” dediktensonra aileyi en zayıf yerinden vurdu. Bir ev parası karşı taraftan almalarınınve dava ile, yargı ile uğraşmanın doğru olmadığını söyledi. İlk etapta ailetepki gösterdi. Her akşam taziye evde devam ediyor ayağına acılı aileyi ziyaretetmeye devam etti. Kendisi gibi eve başka gelen akrabalardan da kendisi gibidüşünenlerden destek alarak aileyi yumuşatmayı başardı.

Buraya kadar normal gibi.Aradan biraz zaman geçtikten sonra bir bakıyorsunuz işgüzarın oğlu belediyedeişe yerleşmiş. Benzer olaylar saymakla bitmez. Çok detayına girmeden şokolacağınız bir olay daha söylesem durumun vehameti daha da ortaya çıkacaktır.Karaköprü’de patlayan; 3 garibanın ölümüne, yüzlerce araç, ev ve işyerininzarar görmesine sebep olan akaryakıt istasyonu olayını bilmeyen yok. Ne oldu oolay?

İşgüzarlar aracılığıylayakınını kaybeden gariban ailelerin avuçlarına kaç kuruş verip olayı kapatmayıve unutturmayı başardılar. Düşünün adeta ülkeyi ayağa kaldıran o kadar büyükbir olayı bile kaç kuruşla kimse hapse girmeden ört bas ettiler. 

Bana göre Şanlıurfa’nın enönemli sorunlarından birisi budur. Ölen öldüğüyle kalmasın, ihmali olan, kusuruolan, insanların hayatını hiçe sayanların yanına kâr kalmasın diye davadanvazgeçmemek gerekiyor. İşgüzarları iyi tanıyıp, defetmek gerekiyor. Bu dünyadaherşeyi para ile halledeceklerini sananları demir parmaklıklar arkasınagönderip, insanların hayatını hiçe sayan zenginlere ibret etmek gerekiyor.

Hasılı iyi tanımakgerekiyor bu işgüzar yılanları.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.