Zamandan münezzeh olan Allah, kâinatta zamanı egemenkılmıştır.Eğitimimiz, işlerimiz, ibadetlerimiz, tekâmülümüz hülasa tüm hayatımızzamana bağlanmıştır. Sihirbazın eline bağlı olan ve seyircilerin görmediğişeffaf ipler gibi zaman bizleri eğip bükmekte ve istesek de istemesek desürüklemektedir. Bizce meçhul olan süreler Allah’ınkatında bellidir.

Zaman durmadan akıp gidiyor, gelmesi uzak sanılan ve beklenen her şeygelip geçiyor. Günler ve geceler gibi aylar, yıllar hatta asırlar da Allah’ınprogramladığı şekilde durmadan akıp gitmektedir. Daha dün gibi başladığımız birders yılının sonuna geldik. Bugün tüm öğrenciler için bir ders yılı daha sonaerdi. Başka bir deyişle bugün karne günü. Bizim çocukluğumuzdaki gibi bir Karneheyecanı artık yok. Öğrenciler aldıkları tüm notlarını “e-okul” sistemindenönceden öğrendikleri için, eskisi gibi karne günü heyecanı da olmuyor.

Bu ders yılı boyunca, eğitim açısından bitmesini istemediğimizdostluklar, unutmak istemediğimiz güzellikler yaşadık. Eğitimin yapısı gereğikimi tatsız zamanlar dahi tatsızlıkları geçti, lezzet ve güzelliğe dönüştü. Bunedenle “son” sözü hüzünlü bir esinti vermektedir.

İnsan, ebede aday olarak yaratıldığı için ruhuna sonsuzluk isteğiverilmiştir. Bu nedenle hoşlandığı, keyif aldığı yaşantılarının bitmesiniistemiyor. Sevdiklerinden ayrılması ebedilik duygusuna ters geldiğinden insan ruhunahüzün veriyor. Bazı hoş zamanlarını kamerayla kayıt altına alması, fotoğrafçektirmesi, hatıralar yazması da “bitme”ye karşı çıkan ebedilik duygusundandolayıdır. Bu kayıtlarla kendince bir tür kalıcılık rengi verdiğine inanarakayrılığın verdiği hüzünden ötürü kendini teselli etmektedir.

Allah insanın önüne koyduğu kurallara uyması halinde, havsalalarınalamayacağı güzelliklerle dolu ebedi bir hayatı vaat etmiştir. Ayrıcabilinmelidir ki Allah’ın sıfatları ebedi olduğu için, bu sıfatlara ayna olup yansıtıcılıkyapmakla insan da ebediliği kazanmış olur. Çünküsıfatınebediliği, yansıtıcısı olan aynanın da ebedi olmasını gerektirir.Örneğin: Vedud,“kullarını seven” anlamındadır; kulların tamamı yok olsavedud ismiyle kimi sevecektir? “Rızık veren” anlamındaki Rezzak, kime rızıkvermeyi sürdürecektir? “Kullarına merhamet eden” anlamındaki Rahim ismi kimleremerhamet edecektir? Allah ebedi olduğu için Esma-i Hüsna’sı da ebedidir; buisimlerin çoğu kullara yönelik olduğu için kulların da ebediliğinigerektirmektedir.

O halde insan, fani yaşantısından her ne miktarını marifet, sevgi veibadet yönleriyle Allah’a bağlarsa, o kısmı kamerayla kaydetmiş gibiebedileştirmiş olur, İlahî kameraya kaydetmiş olur. Ayrılıklar ve güzelzamanların bitmesiyle dolu bu dünya hayatında hüzünlenmek yerine, ilahîhafızaya kaydederek ebedileştirme çaresi vardır, ona başvurmak lazımdır.

Madem zaman durmuyor akıp gidiyor, madem zamanı durdurma gücümüz yoktur;o halde Rabbimizin bizlere tahsis ettiği süreyi en iyi şekilde değerlendirmeyeçalışmalıyız. Asr suresinde zamana yemin etmekle Allah, insanların zamanyönünden hüsranda olduklarına dikkat çekmektedir. Ancak iman eden, Salihameller işleyenlerin, birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenlerin,zamanlarını çok iyi değerlendirmeleri sayesinde zarar etmeyecekleribelirtilmiştir.Bu nedenle zamanımızı iyi değerlendirmeliyiz. Farz olanibadetlerimizi ihmal etmemeli ve bunun yanında en karlı ve en güzel olanarkamızdan dua edecek bir nesil bırakmaya çalışmalıyız.

Evet, beklenen yaz tatili bugün başlıyor. Ancak, Müslümanlar için Yahuditipi bir tatil yoktur. Yani tatil, tüm işi gücü bırakmak değildir. Müslümaniçin tatil demek, bir işten diğer bir işe geçiş yapmak demektir. Bir yol bitincediğer bir yol başlıyor.  Unutulmamalıdırki, bütün yolların bitiş noktası yepyeni bir yolun başlangıcıdır. Bu nedenlegençlerimizin ve çocuklarımızın hedefledikleri amaca uygun olarak çalışmayadevam etmeleri, büyüklerin de kendilerine bu yönde rehberlik etmeleri gerekir.

 

           

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner8

banner6