Zor günlerin yaşandığı bu süreçte bazı sevindirici gelişmeler de olmasına rağmen sistemli sosyal devlet politikalarına dönüş ya da adil bir ekonomik düzen arayışından kaynaklanan kapsamlı bir dönüşümden kaynaklanmadığı için umut olmaya yetmiyor.

Buna rağmen mülki idarenin de katkılarıyla yerel yönetimlerin fabrikalar açma girişimleri; istihdam oluşturacağı için önemli ve değerlidir. Umarız her şey planlandığı şekilde gider ve bu tarz girişimler artarak devam eder.

Bu bağlamda her kesimin ve özellikle müteşebbislerin, elini taşın altına koyması beklenir. Böylece şehre dair yatırım anlayışı da istihdama yönelik bir ivme kazanabilir.

Bu kadim şehirde, bu peygamberler şehrinde tamamen sahipsiz olunduğu duygusu da aşırı karamsarlıktır. Öyle kahramanlar var ki; aileleri barıştıran, kan davalarını önleyen, sokak sokak dolaşarak yardım dağıtan, kendini riske sokarak haber yapan, mahkeme kapılarında şehrinin haklarını savunan…

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün ve bu örnekler bu konuda umutlu olmaya devam edebileceğimizin de işaretleri.

Bugün sadece iki örneği takdirlerinize sunmaya çalışacağım.

“Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa İl Temsilciliğinden önemli bir açıklama yapıldı. Odanın sosyal medya hesabında yapılan açıklamada, Mehmetçik Mahallesindeki donatı alanlarının konut alanına çevrilmesi konusunda açılan davanın Danıştay kararı ile kazanıldığı ifade edildi. Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa İl Temsilciliğinden yapılan açıklama şu şekilde: “Karaköprü Mehmetçik 811 nolu parselde dini tesis alanı, sosyokültürel tesis alanı, sağlık tesis alanı, pazar alanı gibi bir mahallenin ihtiyaçlarını karşılayacak donatı alanlarını konut alanına çeviren plan değişikliğine açtığımız davayı Danıştay kararı ile kazanmış bulunmaktayız.”” https://www.gazeteipekyol.com/gundem/urfa_icin_onemli_dava_danistay_karari_ile_kazanildi-h58234.html

“Novada'nın yıkılması an meselesi! Şanlıurfa Belediyesi eski meclis üyesi Mehmet Cafer’in, yeşil alanın betonlaşmasından dolayı dava açtığı 11 Nisan Meydan Projesi ile ilgili önemli karar alındı. Bilirkişi heyeti raporunda; Söz konusu projede, İmar Yasası’nda yer alan yeşil alanın değiştirilemeyeceği hükmünün çiğnendiği ve plan değişikliğinin yanlış olduğu belirtildi. Böylece proje dâhilindeki Novada AVM’nin yıkılması an meselesi…” https://www.gazeteipekyol.com/gundem/novada-nin-yikilmasi-an-meselesi-h58471.html

Şehre sahip çıkma adına bu tarz çabaların Urfa için çok değerli olduğu ve bu çabaların desteklenmesi de önem arz eder.  Şehre sahip çıkan girişimlere imza atanları tebrik eder, Urfa’ nın, bu girişimleri destekleyeceğini ve şehre sahip çıkanları yalnız bırakmayacağını umuyorum.

Ancak arzu edilen, böylesi yıllar süren mahkemelere gerek kalmadan bu konuda merkezi ve sapmaz temel politikaların uygulanması, denetimlerin sağlıklı şekilde yapılması, şeffaflığın arttırılması, rantın önlenmesi ve şehri sağlıksızlaştıran imar politikalarına karşı tavizsiz davranılmasıdır.

Bu da merkezin köklü politika değişiklikleri ya da kente sahip çıkma bilinciyle yerelde Urfa’ ya yakışır bir politika oluşturmakla mümkün.

Her şeyin daha iyi olması dileği, selam ve dua ile.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.