Diyet yapmak, perhiz etmekkavramları insanların canını sıkan kavramlardır. Gerçekten de yeme içmedenkısmak veya insanın canının istediği bir şeyi esirgemek sıkıntılı bir iştir.Çok mecbur kalınmadıkça veya başka bir sıkıntılı hayat süreci başlayacaksadiyet kaçınılmaz olur. Aslında diyet yapmanın sıkıntısı da buradangelmektedir. 

Hiçbir mecburiyet yok ikeninsanlar kendi kendine bu yönde bir diyet politikası geliştirip benimsersesorun kalmaz. Zira insan fıtraten yasaklara karşı bir ters orantı içindedir.Kendisine yasak edilen bir konuya ilgi duymaya başlar. Mesela fazla tatlısevmeyen bir kişi diyabet hastalığına yakalanıp da doktor kendisine şekerliyiyecekleri, karbonhidratlı ve yağlı yiyecekleri yasaklar veya asgariyeindirirse, ondan sonra bu yiyeceklere karşı aşırı bir istek oluşmayabaşlayabilir. Her ne kadar istisnalar olsa dahi genel olarak bu böyledir. İnsanruh yapısı buna müsaittir. Bu nedendendir ki, yasak olmadığı zamanlar bazıyemeklerden daha kolay sakınılabilir ve böylece kilo sorununa engel olunabilir.Bir başka deyişle yasak başlamadan insan kendi nefsine daha kolay hükmedebilir.Yapılması gereken ise, kendince alınan kararın yine kendine onaylatılmasıdır.“Canının her istediğini” ona vermemeyi alışkanlık haline getirmektir ve bundasebat etmektir. Örneğin, bazı insanlar diyet yapmaya başlar. Bir süre sonrayaptığı bu diyet ile kilo verdiklerini, hatta eridiklerini zanneder.  Hatta çevresindekilere sık sık “Acayip kilovermişim değil mi?” sorularına gelen “ Pek değil, eski kilonda görünüyorsun.”şeklindeki cevaplara da bozulurlar. Bazı basküllerin kendisini aynı kilodagöstermesine de “Bozuktur mutlaka!” diyerek kendini kandırmaya devam ederler.Yüz veya iki yüz gramlık bir kilo vermenin sonucunda da kendileriniödüllendirir ve güya yemekten sakındıkları yiyeceklerden yemeğe başlarlar.Tabiri caiz ise, zar zor verdikleri yüz-iki yüz gramın karşılığında 1-2 kiloalacak kadar yemek yerler. Yemeği yedikten sonra, karınları doymaya başladıktansonra yaptıklarının yanlış olduğunu düşünmeye başlayıp pişmanlık duymayabaşlarlar. Oysa bu insanların yapması gereken şey, kararlılıkla başladıklarıperhize aynı kararlılıkla devam etmek olmalıydı. Bu da kendine karşı gerçekçibir tutum ve yine kendi şahsına karşı zoraki bir tutum yerine, kendinekabullendirmekle mümkündür.

 Birçok insan da aldığı fazla kilolarını hiçbirsıkıntıya girmeden çok basit yöntemlerle vermenin gayreti içine girer. “Yemekdüzeninde hiçbir değişiklik yapmadan bir ayda yedi-sekiz kilo verdirendiyet”  gibi son derece gerçeklilikten vebilimsellikten uzak bazı çığırtkanların peşine düşerler. Bu şekilde diyetlisteleri de hemen her gün birçok televizyon kanalında dolaşmaktadır. Budiyetlerin içeriği incelendiği zaman, yemesi tavsiye edilen gıdaların çok düşükkaloriye sahip olduğu görülür. Çok düşük kalorili yiyecekler tüketilerekyapılan diyet ile kilo verme gerçekleşir. Ancak, verilen kiloların çoğunun suolması kiloların kısa sürede tekrar alınmasına sebeptir.

 Fazla kilolardan kurtulmak için veya sağlıklıyaşamak için diyet yapmak eziyetli bir iştir. Eziyet çekilmeden hiçbir kazanımyoktur. Her başarı bir çabanın sonucudur. İnsan sadece bir simit ve bir sandviçyediğinde 300 kalori kazanmaktadır. Bu kaloriyi yakmak, harcamak için iseyaklaşık 50 dakika hızlı tempoda yürümek gerekmektedir. Diyet yapmakmecburiyetinde kalmamak  için insanlarınzamanında tedbir almak gerekir.. Düzgün ve doğru beslenen kişilerde kilo sorunuolmaz. Doğru beslenme konusunda doğru bilinenlerin çok az olması, hatalı besinlerinseçilmesi, yanlış hazırlama, pişirme yanlışlıkları gibi nedenlerin yanındainsanların hareketsiz yaşama alışmaları kilolu bir yaşamı birlikte getirmiştir.Yaşamak için yemek gerekir. Yemek için yaşamak benimsenirse eziyetli bir diyetsüreci de beraberinde gelir.

Afiyette kalın…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.